TRT Metre: Odatv son 3 seçimi derledi… Sıfıra doğru adım adım

Zeynep Çakır

Sıkça seçim olan ülkemizde Cumhurbaşkanlığı seçimleri heyecanla bekleniyor, yeni dönem seçimlerine tam 11 gün kaldı.

TRT ekranları aracılığıyla vatandaşlara erişen Cumhurbaşkanı adayları ve partilerine karşı kanalın geleneği değişmedi.

Halkın vergileriyle gelir kaynağı sağlanan TRT’nin Cumhurbaşkanlığı seçimlerindeki karnesini Odatv hazırladı.

2015 SEÇİMLERİ

Radyo Televizyon Üst Kurulu’nun HDP’li üyesi Ersin Öngel, TRT’nin yayınlarında AKP’ye 30 saat, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a 29 saat; toplamda 59 saat, CHP’ye 5 saat, MHP’ye 1 saat 10 dakika ve HDP’ye 18 dakika süre ayrıldığını açıkladı.

Şu an Cumhur İttifakı’yla masada oturan Devlet Bahçeli o dönem TRT’nin kendisine ayırdığı zamanı, “TRT’yi yakından takip ediyorum. Sadece AKP’nin iki bakanı, iki tane milletvekili adayını gece gündüz ekrana çıkartırken halkın arasına girmeye cesaret edemeyenleri halkın evinde, halkın arasındaymış gibi gösterme çabası içine giriliyor. Demek ki bir iktidar değişikliğinde TRT’nin de hesabı görülecek. TRT’nin bugünkü durumunu kabullenmemiz mümkün değildir” sözleriyle değerlendirmişti.

Bir benzer eleştiride HDP’li Selahattin Demirtaş’tan gelmişti.

2018 SEÇİMLERİ

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’nun CHP’li üyesi İlhan Taşçı, 2018 seçimlerinde kanalın partilere ne kadar vakit ayırdığını açıklamıştı.

RTÜK üyesi Taşçı, TRT’nin Cumhurbaşkanlığı seçimleri kapsamında toplamda 67 saat süreyle en fazla yer alan adayın Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Cumhur İttifakı olduğunu bildirmişti.

İttifakın ortağı MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin açıklamalarına verilen payın ise 1 saat 40 dakika 2 saniye olduğu görüldü.

TRT’nin en fazla yer verdiği diğer bir aday 6 saatle Muharrem İnce oldu.

İnce’nin ardından seçimlerde Erdoğan’ı destekleyeceğini açıklayan HÜDA-PAR ise TRT 6 (Kurdi) kanalında 23 dakika, Meral Akşener 12, Temel Karamollaoğlu 8, Doğu Perinçek 2 ve Selahattin Demirtaş sıfır dakika süre ile TRT’de yer bulabildi.

2023 SEÇİMLERİ

RTÜK’ün CHP’li üyeleri İlhan Taşcı ve Tuncay Keser, TRT Haber’in 1 Nisan-1 Mayıs arasındaki canlı yayınlarını inceledi.

RTÜK üyelerinin açıklamasına göre, Erdoğan’a 32 saat 42 dakika 47 saniye süreyle canlı yayında yer verildi. Aynı dönemde Cumhur İttifakı’nın ortağı MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’ye ise, 25 saat 27 dakika 40 saniye canlı yayında yer ayrıldı.

CUMHUR İTTİFAKI, 2015 SEÇİMLERİNDE OLDUĞU GİBİ

İncelenen dönemde; BBP 33 dakika 43 saniye, DSP 13 dakika 11 saniye, Yeniden Refah Partisi 7 dakika, HÜDA PAR ise 6 dakika 45 saniye süreyle TRT Haber’de canlı yayında yer aldı.

Keser ve Taşcı’nın açıklamasına göre Cumhur İttifakı, TRT Haber’de toplamda 59 saat 11 dakika 6 saniye canlı yayında kaldı.

KILIÇDAROĞLU’NA SADECE 32 DAKİKA 23 SANİYE SÜRE

TRT Haber’in Millet İttifakı Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu’na bir ayda ayırdığı süre yalnızca 32 dakika 23 saniye oldu.

MİLLET İTTİFAKI 42 DAKİKA TRT HABER’DE GÖRÜLEBİLDİ

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’e 10 dakika 35 saniye yer verildi.

Millet İttifakı’nın ortaklarından DEVA Partisi, Gelecek Partisi, Saadet Partisi ve Demokrat Parti; Cumhurbaşkanı adayları Sinan Oğan ve Muharrem İnce, TRT Haber ekranlarında yer bulamadı.

KİMİ ZAMAN ARTTI KİMİ ZAMAN AZALDI

Odatv’nin incelediği son 3 yılda, TRT’yi tarafsız olmamakla suçlayan MHP’ye ayrılan sürenin 2015 yılına oranla 2018’de yarım saat; 2018 yılına oranla 2023 yılında 24 saat arttığı görüldü.

CHP’ye ayrılan sürenin 2015-2018 yıllarında arttığı görülse de 2023 seçimlerinde 5 saat azaldığı anlaşıldı.

Aynı azalma Meral Akişener’de de görüldü. 2018’de ekranlarda 12 adakika yer alan Akşener, 2023 seçimlerinde 10 dakika yer aldı.

2015 yılında HDP’li Demirtaş’a 18 dakika süre ayrılırken 2018 seçimlerinde hiç süre ayrılmadı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir