Tatlıcı ailesinin miras kavgası büyüyor

Türkiye’nin en zengin 27’nci iş insanı olan ve kanser tedavisi gördüğü Londra’da 14 yıl önce hayatını kaybeden Mehmet Salih Tatlıcı’nın vefatının ardından 3 milyar dolarlık mirasının büyük bir kısmı ikinci eşi Nurten Tatlıcı ile oğlu Uğur Tatlıcı’ya kaldı ama aile içindeki kavgalar bitmedi.

Hürriyet’ten Özge Eğrikar’ın haberine göre, Tatlıcı ailesinde kavga durmuyor. Taraflar arasında 14 yıldır Türkiye’nin en büyük miras kavgalarından birisi yaşandı. Tatlıcı ailesi arasında bu zamana kadar 100’e yakın şikâyet ve davaya bir yenisi daha eklendi. Üvey oğlu Mehmet Tatlıcı tarafından ölümle tehdit edildiğini iddia eden Nurten Tatlıcı (73), İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvurarak suç duyurusunda bulundu. Savcılığa sunulan şikâyet dilekçesine göre, Nurten Tatlıcı, birkaç siparişini alması için asistanı Dünya K. ile görüştü. Dünya K., kendi aracı bozuk olduğu için Nurten Tatlıcı’nın makam aracıyla siparişleri almak için bir alışveriş merkezine gitti.

ARABANIN ÜZERİNDE KANLI BIÇAK

Siparişleri aldıktan sonra alışveriş merkezinin otoparkına giden Dünya K., aracın camının üzerine kanlı karakterlerle ‘Marika’ (Nurten Tatlıcı’nın önceki adı) yazısını ve üzerine kan bulaşmış bir bıçak gördü. Nurten Tatlıcı, şikâyet dilekçesinde özetle “Müvekkil ve oğlunun can güvenliğinin sağlanmasını istiyoruz” denildi.

3 MİLYAR DOLARLIK MİRAS BIRAKTI

İstanbul’da 1960’lı yıllarda açtığı tatlıcı dükkanıyla iş hayatına atılan ve Türkiye’nin sayılı zenginleri listesine adını yazdıran Salih Tatlıcı 2009 yılında hayatını kaybetti.

Tatlıcı hayatını kaybedince yaklaşık 3 milyar dolarlık mirasın çoğunu ikinci eşi Nurten Tatlıcı ile oğlu Uğur Tatlıcı’ya bırakınca aile üyeleri mahkemelik oldu. Tatlıcı’nın ilk eşi ve çocukları, Ahmet, Mehmet ve Ali Tatlıcı’nın son vasiyetini göstererek tüm mirasın kendilerine kalması gerektiğini iddia ettiler. Nurten Tatlıcı ise vasiyetin sahte olduğunu iddi etti ve dava mahkemeye taşındı. Tatlıcı ailesi içinde büyük bir bölünmeye neden olan davada taraflar sürekli birbirlerini suçladı. Tatlıcı’nın ilk eşinden olan çocukları Ahmet, Mehmet ve Ali Tatlıcı İstanbul 19. Asliye Hukuk Mahkemesi’ne dava açarak miras kalan malların iadesini talep ettiler. Dava sürecinde mahkeme bilirkişi atayarak miras kalan gayrimenkullerin tespitinin yapılmasını istedi.

BİLİRKİŞİYE DAVA

Mahkemeye ulaşan bilirkişi sonrası Nurten Tatlıcı ve oğlu Uğur Tatlıcı savcılığa başvurarak bilirkişi Mehmet Taş hakkında suç duyurusunda bulundu. Anne ve oğlu bilirkişi Mehmet Taş’ın diğer mirasçılar lehine yanlı rapor düzenlediğini iddia etti. Yapılan soruşturma sonrasında Mehmet Taş hakkında gerçeğe aykırı rapor düzenlediğini iddiasıyla, “görevi kötüye kullanma” ve “gerçeğe aykırı bilirkişilik yapma” suçlarından 9 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

BİLİRKİŞİYİ ETKİLEDİĞİ GEREKÇESİYLE DAVA

Bilirkişi Mehmet Taş hakkında dava açılmasının ardından Nurten Tatlıcı ve Uğur Tatlıcı bu kez bilirkişiyi etkilediği iddiasıyla bu kez Salih Tatlıcı’nın ilk eşinden olan oğlu Mehmet Tatlıcı hakkında şikayetçi oldu. Şikayet sonrasında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturma sonucunda da Mehmet Tatlıcı hakkında, “yargı görevini yapan bilirkişiyi etkilemeye teşebbüs” suçundan 2 yıldan 4 yıla kadar hapis istemiyle dava açılmıştı.

SON VASİYET İPTAL EDİLDİ

2019 yılında İstanbul 2. Sulh Hukuk Mahkemesi, Mehmet Salih Tatlıcı’nın son vasiyetinin sahte olduğuna karar verdi ve mirasın tümünün eşit olarak Meryem Tatlıcı ve çocukları ile Nurten Tatlıcı arasında paylaştırılması gerektiğine hükmetti. Ancak, davanın sonucu her iki tarafın da memnun olmadığı gibi, dava hala temyiz aşamasında ve yargı süreci devam ediyor.

TAT TOWER YIKILSIN İSTEĞİ

Uğur ve Nurten Tatlıcı, son olarak İstanbul 2. Sulh Hukuk Mahkemesi’ne geçtiğimiz şubat ayında başvurarak 2/8 hissesine sahip oldukları Tat Towers’un olası bir depremde yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu belirterek yıkılmasını talep etmişti.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir