Seçmen kütükleri kesinleşti: 4 bin 600 kısıtlının güncel durumu incelenecek

ANKARA – Yüksek Seçim Kurulu (YSK) 31 Mart yerel seçimlerinde kullanılacak seçmen kütüklerini kesinleştirildi.

CHP’nin YSK temsilcisi Mehmet Hadimi Yakupoğlu, seçim kanununa göre oy verme günü 18 yaşını dolduranların eklenmesi dışında seçmen kütükleri kesinleştiğini söyledi.

Deprem bölgesinde ölü görünen bir seçmenin bugün yaşadığına dair ilçe seçim kurulu kararı alındığını kaydeden Yakupoğlu YSK’nin bu eklemeyi yapmadığını, kararının doğru olduğunu söyledi. Ancak karar nedeniyle sağ olduğu ortaya çıksa da bu seçmen 31 Mart’ta oy kullanamayacak.

AK Parti 2019 yerel seçimlerinde İstanbul’da CHP’li Ekrem İmamoğlu’nun kazanmasının ardından Yüksek Seçim Kurulu’na yaptığı itirazlar içinde kısıtlı seçmenlerin durumunun araştırılması önemli yer tutmuş, birçok tartışmaya neden olmuştu.

Yakupoğlu’nun verdiği bilgiye göre oy verme gününe kadar ölenler, askerlikten terhis olanlar veya askeri öğrencilikten mezun olanlar, haklarındaki kısıtlılık kararı kaldırılanlar üzerinden seçmen listeleri güncellenecek.

YSK ayrıca ilk defa yaklaşık 4 bin 600 kısıtlının durumu için ilgili ilçe seçim kurullarına talimat vererek, ahkamı şahsiye mahkemelerinden verilen kısıtlama kararlarının güncel durumlarının sorulmasını istedi. Yakupoğlu, kısıtlı seçmenlerle ilgili talimatı olumlu bulduklarını belirterek, “Bu çok yerinde ve bizim desteklediğimiz bir girişim. Zira 2014 yılından bu yana olduğu gibi her seçimden sonra kısıtlı seçmen arayışında olmamızı asla istemiyorum” dedi.

Yüksek Seçim Kurulu’nun her seçim döneminde seçmen taşıma kararları tartışma konusu oluyor. Yakupoğlu, 20 Ocak tarihinden sonra ilçe seçim kurulları tarafından verilen seçmen taşıma ve kaydırma kararlarının tamamının reddedildiğini ama öncesinde birçok taşıma kararının onaylandığını söyledi. (DUVAR)

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx