Ödemiş’te Dev Rüzgâr Kanatları Şehir Merkezinden Geçti; Başkan Eriş “Çevre Yolu” için Çağrıda Bulundu

Kiraz’da kurulacak rüzgâr enerjisi santraline ait rüzgâr türbini kanatları geniş önlemler eşliğinde Ödemiş ilçe merkezinden geçirilirken Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş, böyle tarihi geçişlerde yolun önemine vurgu yaparak Torbalı-Ödemiş-Kiraz bölünmüş yol projesi kapsamında yer alan Ödemiş Güney Çevre Yolu’nun bir an önce tamamlanması gerektiğini belirtti.

Kiraz’da kurulacak RES için üç adet rüzgâr türbini kanadının Ödemiş ilçe merkezinden geçişi zor da olsa sağlandı. Geçiş için Ulus Meydanı’ndaki dönel kavşakta ayrı bir güzergâh açılırken Ödemiş İlçe Emniyet Müdürlüğü, Ödemiş İlçe Jandarma Komutanlığı ve Ödemiş Belediyesi Zabıta Müdürlüğü trafik güvenliği için geniş önlemler aldı.

 

BAŞKAN ERİŞ, ÇEVRE YOLUNUN ÖNEMİNİ VURGULADI

3 Ekim Salı sabahı ilk türbinin Ulus Meydanı’ndan geçişi sırasında çalışmaları inceleyen Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş, “Bir kentin yollarının ne kadar önemli olduğunu böyle durumlarda görüyoruz. Hep söylüyorum ben, Ödemiş’in Güney Çevre Yolu’nun bir an önce tamamlanması gerekiyor.

 

“TAM 22 YIL ÖNCE, ÇEVRE YOLUNUN PROJESİNİ YAPMIŞTIK”

Tam 22 yıl önce, çevre yolunun projesini yapmıştık. O günden bu yana çevre yolumuz bitmedi. Eğer çevre yolumuz tamamlansa bu tarihi geçiş o yoldan kolaylıkla yapılırdı. Bugünkü zorluklar yaşanmazdı. Dileriz ki hem Ödemiş Güney Çevre Yolu hem de Torbalı-Ödemiş-Kiraz bölünmüş yol çalışmaları bir an önce tamamlanır” dedi.

 

“DİLİYORUZ Kİ PROJE HIZLANIR”

Sadece Ulus Meydanı’ndan geçişin 20 dakika sürdüğünü söyleyen Eriş şöyle devam etti: “Projeyi o gün ben başlatmışımdır. Sonra gelen Başkan arkadaşlarımız da iyi niyetle sürdürmüşlerdir. Yok mahkeme açısından sıkıntı vardı, yok geçilemedi. Bu da elbette bir gerçek. Ama mahkemelik olmayan yerlerde de ilerleme olamadı. Bu proje Karayolları Genel Müdürlüğü’nün projesi, belediyenin projesi değil. Torbalı-Kiraz yolu Ödemiş geçişi. Mesela Gereli’deki köprü iki yıl bekledikten sonra yeni başladı. Projedeki değişikliklerle İlkkurşun’da demiryolu üst geçidi yapıldı. Bizim için İlkkurşun direnişi ile tarihe öneme sahip olan tepeler ve topraklar ikiye bölündü. Proje değişikliği ile İlkkurşun halkının merası da yola gitmiş oldu. Oysa ki acil ihtiyaçlar vardı. Gereli’deki köprünün olduğu yer, Yolüstü’den Birgi kavşağına kadar olan dar kesim. En çok ölümlü kazanın yaşandığı noktalardan olan Yeniköy yolu bölgemiz için öncelikli yerlerden idi. Mahkeme kararının beklenmediği, engel olmadığı yerlerde de diliyoruz ki proje hızlanır. Yüklenici firma da bu alanda ülkemizin en güçlü firmalarından birisi. Yeterli kaynak aktarılarak dileriz ki bu çalışmalar tamamlanır. Ödemiş halkı en çok bunu bekliyor. En çok ölümlü kazaların yaşandığı yollarımızın da bu görüntülerle tamamlanacağına inanıyoruz. Değerli yetkililerimiz bu çağrıya kulak verecektir.

Şehir içinde kazım yapılmış her yol konuşuluyor. Ki biz kazmıyoruz, Gediz kazıyor başka kurumlar kazıyor. O konuşan arkadaşlarımızı şimdi de konuşmaya davet ediyorum. Bugün burada yaşanan görüntü Ödemiş’in güney çevre yolunun ve yol ağının güçlenmesinin ne kadar önemli olduğunu gösteriyor”

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx