İsrail’de hükümet karıştı: Netanyahu’yu devirmek için görüşme yapıyor

İsrail Savaş Kabinesi Üyesi ve Ulusal Birlik Partisi Başkanı Benny Gantz’ın, Başbakan Binyamin Netanyahu’yu, liderliğini yaptığı Likud Partisi üyelerini kullanarak devirmeye çalıştığı belirtildi.

İsrail ordu radyosunda yayımlanan haberde Likud Partisi’nden bakanlar ve Meclis üyeleriyle Gantz adına görüşmeler gerçekleştirildiği ifade edildi.

“HÜKÜMET DÜŞMEYECEK ŞEKİLDE…”

“Likud üyelerine, hükümet düşmeyecek şekilde Netanyahu’dan güvenoyunu çekmeyi başarırlarsa Ulusal Birlik Partisi’nde siyasi gelecekleriyle ilgilenileceğinin” söylendiği aktarılan haberde, Netanyahu’yu devirerek yerine Likud Partisi’nden başka bir adayın getirilmesinin amaçlandığı kaydedildi.

Geçmişte İsrail Savunma Bakanlığı da yapan Gantz’a yakın kişilerin başbakanlık için Likud Partisi’nden farklı isimler önerdiği ancak Gantz’ı teklif etmedikleri belirtilen haberde, temel fikrin, belirli bir süre için üzerinde anlaşmaya varılan ve gelecekte Likud başkanlığına aday olmayacağına söz veren bir adayı seçmek olduğu ifade edildi.

GAZZE’DEKİ ESİRLER KONUSUNDA AYRIŞMA

İsrail’de son haftalarda erken seçime gidilmesi yönünde çağrılar yapılırken Netanyahu, savaş zamanında seçim yapılması fikrini reddediyor.

İsrail Başbakanı Netanyahu, Gazze’deki İsrailli esirler ve Hamas’ın 7 Ekim’de düzenlediği saldırıyı önceden görememeleri nedeniyle İsrail kamuoyu tarafından sık sık eleştirilerin hedefi oluyor.

İsrail’de Savaş Kabinesi üyelerinden Gantz, Gazze’de tutulan İsrailli esirlerin serbest bırakılması için Hamas’la anlaşmaya varılmasını savunuyor.

Netanyahu ise Gazze Şeridi’ndeki kontrolü sona ermeden saldırıların durdurulmasının İsrail’in güvenlik çıkarlarına zarar vereceğini söyleyerek Gantz’a karşı çıkıyor.

ANKETLERDE GANTZ ÖNDE

İsrail basınında ocak ayında yayımlanan ankette “İsrail hükümetine başkanlık etmeye en uygun kişi” sorusuna yanıtlarda Gantz öne çıktı.

İsraillilerin yüzde 29’u hükümete başkanlık etmek için en uygun kişinin Netanyahu olduğunu düşünürken, yüzde 42’si bu pozisyona en uygun kişinin Savaş Kabinesi Üyesi Benny Gantz olduğu yönünde görüş bildirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx