İsrail Doğu ve Güneydoğu’da protesto edildi

Diyarbakır’da Peygamber Sevdalıları Vakfının öncülüğünde Selahaddin-i Eyyubi Camisi önünde cuma namazı sonrası toplanan grup, Türkiye ve Filistin bayrakları ile Dağkapı Meydanı’na kadar yürüdü.

İsrail’in saldırılarına tepki gösteren katılımcılar, İsrail ve ABD karşıtı slogan attı, sık sık tekbir getirdi.

Grup adına açıklama yapan Peygamber Sevdalıları Vakfı Sözcüsü Menaf Adıyaman, İsrail’in Filistin halkını, kadın, çocuk, yaşlı ve genç demeden bombardımana tabi tuttuğunu belirterek, Filistin halkının yalnız olmadığını söyledi.

Adıyaman, “Gazze’de yıkım, ölüm, vahşet, katliam var. Gazze’nin üstüne bombalar yağıyor. Gazze’de elektrik, su, yiyecek, yaşam hakkı yok. Siviller ölüyor, hastanelerde yer yok, yoğun bakımlar işlevsiz, jeneratörlerin yakıtı bitti. Bugün Gazze’de insanlık tarihinde görülmemiş bir vahşet yaşanmaktadır. Herkesi yaşam hakkının ve hayat şartlarının bitme noktasına geldiği Gazze’ye insani yardım göndermeye davet ediyoruz.” dedi.

BİNGÖL

Bingöl’de İslami Kardeşlik ve Dayanışma Platformu öncülüğünde, bazı sivil toplum kuruluşlarının desteğiyle Hacı Hadır Camisi önünde toplanan vatandaşlar, Türk Telekom kavşağına kadar yürüdü.

Filistin bayrakları taşıyan katılımcılar, İsrail aleyhine slogan attı, tekbir getirdi.

Kur’an-ı Kerim okunmasının ardından konuşan TÜGVA İl Temsilcisi İsmail Bukay, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarına tepkisini dile getirdi.

ELAZIĞ

Elazığ’da İzzetpaşa Camisi’nde cuma namazından sonra Filistin’de hayatını kaybedenler için gıyabi cenaze namazı kılındı, dua edildi.

Daha sonra 15 Temmuz Demokrasi Meydanı’nda Elazığ Filistin Yardım Platformunca Filistinliler için yardım standı açıldı.

Programa Elazığ Valisi Ömer Toraman, Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları, İl Emniyet Müdürü Adnan Karayel, siyasi partiler ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.

MARDİN

Mardin’de 56 sivil toplum kuruluşunun oluşturduğu Mardin STK Platformu öncülüğünde Şakir Nuhoğlu Camisi önünde bir araya gelen sivil toplum kuruluşları ve siyasi partilerin temsilcileri ile vatandaşlar, İsrail’in Gazze’deki saldırılarına tepki gösterdi.

İsrail aleyhine slogan atan grup, sık sık tekbir getirdi.

Hayatını kaybedenler için kılınan gıyabi cenaze namazının ardından dua edildi.

Mardin İlim Yayma Cemiyeti Başkanı ve STK Platformu Dönem Sözcüsü Necmettin Başboğa İsrail’e tepkilerini dile getirerek, zulmün bir an önce sona ermesini istedi.

Mardin Artuklu Üniversitesi bünyesinde faaliyet gösteren öğrenci toplulukları da üniversite kampüsünde buluştu.

Rektör Prof. Dr. İbrahim Özcoşar ve akademisyenlerin de katıldığı programda hazırlanan basın açıklaması öğrenci temsilcileri tarafından 3 dilde okundu.

Saldırılarda hayatını kaybedenler için dua okunmasının ardından öğrenciler ve akademisyenler, sessiz yürüyüş gerçekleştirdi.

SİİRT

Siirt’te Abdulhakim Sancak Çarşı Camisi önünde bir araya gelen siyasi partiler ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, Filistin ve Türk bayraklarıyla İsrail aleyhine slogan atarak 15 Temmuz Demokrasi Meydanı’na kadar yürüdü.

Burada grup adına açıklama yapan Siirt Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Adnan Memduhoğlu, İsrail’in sivillere yönelik saldırılarına tepkilerini dile getirdi.

Memduhoğlu, zulüm kimden gelirse gelsin karşısında duracaklarını ifade ederek, İsrail’i kınadı.

İl Müftüsü Şakir Pinal da saldırılarda hayatını kaybedenler için dua okudu.

Yürüyüşe AK Parti İl Başkanı Ekrem Olğaç, MHP İl Başkanı Cengizhan Tükenmez ve HÜDA PAR İl Başkanı Abdulhakim Tekin de katıldı.

ŞIRNAK

Silopi ilçesinde kılınan cuma namazı sonrası Çarşı Camisi önünde Sivil Toplum Dernekleri öncülüğünde bir araya gelen vatandaşlar, İsrail’in Gazze’deki saldırılarını protesto etti.

Dernek adına basın açıklamasını okuyan Rıdvan Tatar, İsrail’in el-Ehli Baptist Hastanesine gerçekleştirdiği saldırının katliam olduğunu ifade ederek, hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralılara şifa diledi.

Tatar, “İsrail’in bu saldırıları, bölgedeki acıyı, yıkımı ve çaresizliği daha da artırmaktadır. Masum sivillerin ölümüne neden olan bu vahşetin sorumluları acilen adalet önünde hesap vermelidir. Maalesef bütün dünya bu katliamlar karşısında gözlerini kapamakta, kulağının üzerine yatmaktadır.” dedi.

Daha sonra saldırılarda hayatını kaybeden Filistinliler için dua okundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx