Büyük İstanbul Depreminin Beklenen Tarihi Değişti Mi? Prof. Dr. Ahmet Ercan Açıkladı

Büyük İstanbul Depremi İle ilgili flaş gelişme Marmara Depremi sonrası yeni tarihi açıkladı. Prof. Dr. Ahmet Övgün Ercan’dan MedyaTava TV’ye açıklama geldi.

Kandilli Rasathanesi tarafından yapılan son açıklamaya göre dün gece saat 23.05’te Marmara Denizi’nde 4.5 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Son depremi yorumlayan Jeofizik Yüksek Mühendisi Prof. Dr. Ahmet Övgün Ercan beklenen büyük İstanbul depremi için çok kritik açıklamalarda bulundu.

Jeofizik Yüksek Mühendisi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, dün gece yaşanan deprem hakkında bilgiler verdi.

Marmara Denizi’nde meydana gelen 4.5 büyüklüğündeki depremin beklenen Büyük Marmara Depremi’nin öncüsü olmadığını ve yerel bir deprem olduğunu söyleyen Prof. Ercan önemli bilgiler verdi. Prof. Ercan, Marmara Denizi’nin 8,4 km derinliğinde Bigadiç’ten başlayıp Çan’a doğru uzanan Etili kırığı daha sonra Çan’dan başlayıp da Biga’ya doğru uzanan Çan kırığı ve Biga’dan başlayıp Avşa’ya doğru uzanan Biga-Avşa kırığı üzerinde olduğunu söyledi.

MARMARA KIRIĞI İLE İLGİSİ YOK!

Bu kırığın Kuzey Anadolu kırığından çok daha yaşlı bir kırık olduğunu vurgulayan Ercan, bu nedenle ‘ bu kırığın Kuzey Anadolu ve Kuzey Marmara kırığıyla herhangi bir ilgisi yoktur’ dedi. ‘Bu deprem İstanbul depreminin ayak sesleri değildir’ diyerek ‘Kuzey Anadolu kırığı S.O.S veriyor gibi aşırı bir açıklama yapmak bilimsel gerçekliğe uymaz’ açıklamasında bulundu.

Daha önceki açıklamalarında 2045 yılında öngördüğü Büyük Marmara Depremi’nin son yapılan analizlere göre 2075 hatta 2150 yılına kadar sarkabileceğini ifade etti.

TÜGYAP’ın Van’da düzenlediği 1. Deprem Bilinçlendirme Çalıştayı’na katılan Övgün Ahmet Ercan, Van’da 2035 ile 2050 arasında 5,5 ile 7,3 arası büyülükte yıkıcı deprem beklenebileceğini de açıkladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx