Almanya’da güvenlik personelleri greve gitti, havalimanlarında uçuşlar iptal edildi

Almanya‘da havalimanlarında güvenlik personellerinin greve gitmesi üzerine bin 100 uçuş iptal edildi.

GREV NEDENİYLE UÇUŞLAR İPTAL EDİLDİ

Almanya‘da Birleşmiş Hizmet Sektörü Sendikası (Ver.di) ve Federal Havacılık Güvenliği Şirketleri Birliği (BDLS) ile toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde anlaşmaya varılamaması üzerine 11 havalimanında güvenlik personeli iş bıraktı. Ver.di’nin çağrısı üzerine başlayan 1 günlük uyarı grevinde Berlin Brandenburg Havalimanı (BER) ve Köln-Bonn Havalimanı’ndaki personelin iş bırakmasıyla havayolu ulaşımı sekteye uğradı. BER kalkışlı uçuşlar iptal edildi. Köln’de de neredeyse tüm uçuşlar durduruldu, havalimanı terminali boş kaldı.

“FAZLA ÇALIŞTIĞIMIZI ÖDEMİYORLAR”

SAAT ÜCRETLERİNE 2.80 EURO ZAM ÇAĞRISI

5 yıldır havalimanında çalıştığını ifade eden Sapmaz, güvenlik çalışanları olarak saat ücretlerine 2.80 euro zam, fazla mesaiye ek ücret ve gece mesailerinin ek ödentilerinin artırılmasını istediklerini açıkladı. Gece saatlerinde başlayan grevin yarın gece yarısına kadar sürmesi bekleniyor.

“İNSANLAR ARTIK RAHATLAMAK İSTİYOR”

Havalimanlarındaki yaklaşık 25 bin güvenlik personeli, çalışma saati ücretine 2.80 euro zam, fazla mesai için ek ücret ve gece yarısı ikramiyelerinin artırılmasını talep ediyor. Federal Havacılık Güvenliği Şirketleri Birliği (BDLS) işveren tarafı olarak 2024 yılı için yüzde 4, gelecek yıl için ise yüzde 3 zam teklif ederken, sendika teklifi reddediyor. Ver.di Sendikası Başkanı Frank Werneke yaptığı açıklamada, “Bu bölgelerdeki çalışma koşulları o kadar felaket ki insanlar artık rahatlamak istiyor” dedi. Werneke, havalimanlarındaki grevlerin, tren makinistlerinin grevinin sona ermesinden kısa bir süre sonra gerçekleştirilmesini ise “tesadüf” olarak nitelendirdi.

200 BİN YOLCU ETKİLENECEK

Almanya Havalimanı Birliği (ADV) tarafından yapılan açıklamada, Hamburg, Bremen, Hannover, Berlin, Köln, Düsseldorf, Leipzig, Dresden, Erfurt, Frankfurt/Main ve Stuttgart havalimanlarında başlayan grev nedeniyle yaklaşık bin 100 uçuşun iptal edildiği veya gecikeceği, bu iptal ve ertelemelerden ise yaklaşık 200 bin yolcunun etkileneceği belirtildi.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Yerel

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx