20 yardım TIR’ı Gazze’ye geçti

Terör devleti İsrail’in abluka altına alıp bomba yağdırdığı 2 milyon Filistinliye 2 hafta sonra ilk kez yardım ulaştı. Dün sabah saatlerinde Gazze’nin dünyaya açılan tek kapısı olan Refah Sınır Kapısı’ndan 20 TIR’lık bir konvoy giriş yaptı. TIR’ların tıbbi malzeme ve gıda yüklü olduğu açıklandı. 2 milyon kişinin hayatta kalma mücadelesi verdiği Gazze’ye sadece 20 TIR’ın geçişine izin verilmesi kamuoyunda tepkiyle karşılandı.

ABD DUYURDU

İsrail’deki ABD Büyükelçiliği, sosyal medya platformu X üzerinden bir açıklama yaparak, Gazze-Mısır arasındaki Refah Sınır Kapısı’nın dün yerel saatle 10’da açılacağıyla ilgili bilgi aldıklarını bildirdi. Saat 10.13’te insani yardımların olduğu TIR’ların Refah Sınır Kapısı’ndan geçerek abluka altındaki Gazze Şeridi’ne geçmeye başladığı görüldü.

İSRAİL BOMBARDIMANI ENGELLİYOR

ABD basınına yansıyan haberlere göre, Refah Sınır Kapısı, insani yardımların girişinin ardından yeniden kapandı. The Wall Street Journal (WSJ) gazetesi, Mısırlı yetkililerin çoğunluğu tıbbi malzeme ve sınırlı miktarda gıda taşıyan 20 TIR’ın Gazze’ye geçtiğini, kısa süre sonra kapının yeniden kapandığını kaydetti. Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah Es Sisi ise “Refah Sınır Kapısı’nı bir an için bile kapatmadık ama sınırın Filistin tarafındaki İsrail bombardımanı insani yardımların geçişini engelledi” dedi.

İLK KONVOYDA 20 TIR BULUNUYOR

Birleşmiş Milletler’e ait yardım konvoylarının ise yarın Refah’tan geçebileceği belirtiliyor. Dünya Gıda Programı’nın genel müdürü, cumartesi sabahı Gazze’ye sınırlı miktarda ilaç ve gıda taşıyan 20 yardım kamyonunun yeterli olmadığını söyledi. El Cezire’ye konuşan Cindy McCain, tahminen 800.000 kişinin insani yardıma ihtiyaç duyması nedeniyle Gazze’ye yakında daha fazla yardımın girmesini umduğunu söyledi.

930 TON GIDA BEKLİYOR

McCain, Gazze Şeridi’ne giden ilk yardım malzemesi konvoyunun 60 ton yiyecek içerdiğini bildirdi. Ton balığı, un, makarna ve fasulye konservelerinin yanı sıra diğer malzemelerin de ihtiyaç sahiplerine en kısa sürede dağıtılacağı belirtildi. BM yetkilileri, Mısır tarafında hâlâ 930 ton gıdası daha bulunuyor. Söz konusu yardımların 1,1 milyon kişiye erişmesi bekleniyor.

4 TIR’DA TIBBİ MALZEME VAR

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), geçen 4 kamyonun hayati önem taşıyan tıbbi malzemeler içerdiğini duyurdu. DSÖ açıklamasına göre 4 kamyonda 1200 kişilik travma (ağır yaralanma durumu) ekipmanı, kronik hastalıklar için 1500 kişilik ilaç, 235 kişilik yerinde müdahale çantası, 300 bin kişiye 3 ay yetecek temel sağlık malzemeleri bulunuyor.

İSRAİL’DEN “SADECE GÜNEYE” TEHDİDİ

Gazze yönetimi medya ofisi başkanı Salama Marouf, yaptığı açıklamada yardım tırlarının “Gazze Şeridi’nin yaşadığı insani felaketi değiştiremeyeceğini” vurguladı. Marouf, yardımı dağıtacak olan BM’nin, yardımı tüm Gazze Şeridi’ne dağıtması gerektiğini de sözlerine ekledi. İsrail’in yardımın sadece Gazze’nin güneyinde dağıtılması şartını koştuğu, aksi halde TIR’ları vurmakla tehdit ettiği ifade ediliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx