Zincir marketlerin ekmek üreticilerine yapacağı taban ödeme fiyatı belirlendi

Ticaret Bakanlığı’nın düzenlemesiyle büyük ölçekli perakende işletmelerce ekmek üreticilerine yapılacak ödemenin meblağı, tarife fiyatının en az yüzde 80’i olarak tespit edildi. Bakkalların ‘tarife fiyatının minimum oranında ödeme yapması’ zaruriliği kaldırıldı.

Ticaret Bakanlığı, ekmek üreticilerine yapılacak taban ödeme fiyatını tekrar belirlerken, büyük ölçekli perakende işletmeler ve tedarikçilerce ekmek üreticisine yapılacak ödeme fiyatı, tarife fiyatının en az yüzde 80’i olarak uygulanacak.

Ticaret Bakanlığı’nın Perakende Ticarette Uygulanacak Prensip ve Kurallar Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik’i Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Değişiklikle, yönetmeliğin zincir marketler tarafından üreticilere yapılacak ödemelere ait kimi kararları yürürlükten kaldırılırken, kelam konusu karar, “üretici ve tedarikçiye yapılacak ödeme ve iadeler” başlığıyla tekrar düzenlendi.

YÜZDE 80’İNDEN AZ OLAMAYACAK

Buna nazaran, azami fiyatları tarifeyle belirlenen süratli tüketim mallarının temini karşılığında üreticiye ünite ölçü başına yapılacak ödeme, tedarikçiler ile büyük mağaza, zincir mağaza, bayi işletme ve özel yetkili işletmeler için tarifedeki azami fiyatın yüzde 80’inden az olamayacak.

Büyük mağaza, zincir mağaza, bayi işletme ve özel yetkili işletmeler tarafından ödemenin tedarikçiye yapılması halinde, üreticiye yapılacak ödeme fiyatına ek olarak, tarife fiyatı ile üreticiye yapılacak ödeme meblağı ortasındaki farkın en az yarısı, bu perakende işletmeler tarafından tedarikçiye ödenecek.

Büyük mağaza, zincir mağaza ve tedarikçilerce bir gün içinde teslim alınan kapsamdaki malların en fazla yüzde 5’i satılamadığı gerekçesiyle iade edilebilecek.

‘AMAÇ, PİYASA BOZUCU ETKİYİ ORTADAN KALDIRMAK’

Ticaret Bakanlığı’ndan edinilen bilgiye nazaran, yönetmelik değişikliği, dağıtım kanalında büyük ölçekli perakende işletmelerden başlayarak üreticilere kadar uzanan piyasa bozucu etkiyi ortadan kaldırmak ve denk güçteki oyuncular ortasındaki pazarlık dinamiğini özgürleştirmek hedefiyle yapıldı.

Sektör paydaşlarının görüş ve katkılarıyla hazırlanan yönetmelik değişikliğiyle, zincir market üzere büyük ölçekli perakende işletmelerce ekmek üreticilerine yapılacak minimum ödeme oranları yine düzenlendi, bu sayede ekmek tedarikçilerinin de ticari hayatlarına devam edebilmelerine imkan sağlandı.

Büyük ölçekli perakende işletmelerce ve tedarikçilerce ekmek üreticisine yapılacak ödeme fiyatı, tarife fiyatının en az yüzde 80’i olacak halde güncellendi.

Ekmek üreticisine yapılacak ödeme meblağıyla tarife fiyatı ortasındaki farkın en az yarısının yani tarife fiyatının en az yüzde 10’unun ekmek tedarikçilerine ödenmesi sağlanacak.

‘TÜKETİCİNİN DAHA UCUZA ULAŞMASI PLANLANIYOR’

Düzenlemeyle, bakkal üzere küçük ölçekli perakende işletmeler ile ekmek üreticileri ortasındaki pazarlık dinamiği özgürleştirilerek tüketicinin ekmeğe daha ucuza ulaşabilmesinin önünün açılması planlanıyor.

Bu kapsamda, tüketicinin, ekmek için belirlenen azami fiyatların altında fiyatla ekmek temin edebilmesine imkan sağlamak hedefiyle, bakkal üzere küçük ölçekli perakende işletmelerin ekmek üreticisine tarife fiyatının taban oranında ödeme yapması zaruriliği kaldırıldı.

Böylece, ekmek üretiminde planlamanın daha gerçekçi halde yapılabilmesine imkan sağlanarak ekmek israfıyla çabaya de katkı sağlanması hedefleniyor. (AA)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.