Uzmanlardan koronavirüs uyarısı: Yeni pik çok yakın

Dünyada ve Türkiye’de olmak üzere Kovid-19’da yeni varyant tesirleri görülmeye başlandı. Resmi sayılara nazaran Türkiye’de olaylar yüzde 143 arttı. Dünyada da pek çok ülke telaş verici düzeylere hakikat gidiyor. Uzmanlar ise “Tadbirleri tekrar devreye alalım, yeni pik çok yakın” diye uyarıyor.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, olay artışına karşın ‘müsterih olun’ telkininde bulunurken bir haftada resmi bilgilere nazaran Türkiye’de hadiseler yüzde 143 arttı. 13-19 Haziran haftasında 10 bin 954 olan hadise sayısı 20-26 Haziran haftasında 26 bin 635’e çıktı.

“TÜRKİYE’DE AŞILAMAMIZ DURMUŞ DURUMDA”

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Esin Davutoğlu Şenol, ‘müsterih olun’ telkini yerine dataların tahlili yapılarak o datalarla alınması gereken tedbirlerin planlanması gerektiğine işaret etti. Evrensel’e konuşan ve lakin şu anda Türkiye’de data tespiti ve salgın tahlili yapacak bir planlama olmadığını belirten Şenol “Ayrıca aşılamamız durmuş durumda. Aşıların olanlar için de aşılamanın tesiri geçiyor. Rusya’da, Almanya’da Kovid-19 nedeniyle vefatlar yüksek seyrediyor. ABD’de hadiselerin yüzde 60’ı çocuk” dedi.

“TEST SAYISI AZALSA DA TESTLERİN YÜZDE 11’İ POZİTİF”

“Nereden bakarsanız bakın hem Türkiye’de hem de dünyada bir olay artışı var” sözlerini kullanan Şenol, Türkiye’de test sayısı düşse de kendi hastanelerinde yapılan testlerin yüzde 11’inin olumlu çıktığını belirterek “Maalesef olay artışına neden olan Omicron’un BA5 varyantı bağışıklıktan da kaçıyor. Münasebetiyle biz bunun önümüzdeki haftalarda bayram ve hac ziyaretleriyle daha da artacağını ve temmuzun 3. haftasında yeni bir pik daha yaşayabileceğimizi ön görüyoruz” dedi.

“AŞILARIN 3 VE 4. DOZLARI TAMAMLANMALI. 5-11 YAŞ KÜMESİ AŞILANMALI”

Şenol, artan hadiselere karşı alınması gereken tedbirleri ise şu biçimde sıraladı: “Aşıların 3 ve 4. dozları tamamlanmalı. 5-11 yaş kümesi aşılanmalı. Toplu taşıma, kapalı ve kalabalık yerlerde maske takılmalı. Lakin hem piyasada kâfi maske yok hem de beşerler yoksulluk nedeniyle bir maskeyi günlerce takmak zorunda kalıyor. Ben bunu başkentteki hastanemde görüyorum, daha fakir bölgelerde durum nedir siz düşünün.”

“KÜRESEL OLAY ARTIŞLARINDA YÜZDE 20 YÜKSELME VAR”

Dünya Sıhhat Örgütü (DSÖ), Kovid-19 olaylarının 110 ülkede artış gösterdiğine dikkati çekerek, salgının bitmediği ikazında bulundu. DSÖ Genel Yöneticisi Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, Kovid-19’un alt varyantlarından BA.4 ve BA.5’in 110 ülkede olay artışlarını tetiklediğini belirterek “Küresel olay artışlarında yüzde 20 yükselme var. DSÖ’nün 3 bölgesinde mevt oranları arttı” tabirlerini kullanarak virüsle gayrette ilerleme kat ettik lakin salgın şimdi bitmedi ikazını yaptı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.