Tank Palet’in akabinde artık de Gölcük Tersanesi’nin işleri özel şirketlere yaptırılıyor

Milli Savunma Bakanlığı’na bağlı Gölcük Tersane Komutanlığı bünyesindeki işlerle ilgili çeşitli argümanlar Meclis gündemine taşındı. CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, harp gemilerinin inşası, bakımı ve tamiratı yanında denizaltı yapının da gerçekleştirildiği ve 4 bin 200 çalışanın bulunduğu sanayi kuruluşlarından Gölcük Tersane Komutanlığı’ndaki işlere dikkat çekti. Ulusal Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın yanıtlaması istemiyle soru önergesi veren Çakırözer, “Gölcük Tersanesi’ndeki işlerle ilgili bize kimi savlar ulaştı. Tezlere nazaran tersanenin kendi imkânları ile gerçekleştirebileceği birçok iş, birtakım özel şirketlere veriliyor. Hatta bu şirketlerin kimileri bu işleri direkt tersane içinde yapıyor. Mesela tersanede bir boya imalat fabrikası olmasına karşın dışarıdan boya alımı yapıldığı ve eldeki boyaların da çürümeye terk edildiği tez ediliyor. Kamunun ziyana uğramasına neden olan bu usulsüzlük argümanları hakkında kamuoyuna şeffaf bilgi verilmeli” dedi.

Milli Savunma Bakanlığı’na bağlı ASFAT A.Ş’ye devredilen Tank Palet Fabrikası’nın işletmesindeki Katar’ın finansal iştirakine dikkat çeken Çakırözer, “Gölcük Tersanesi’nde neler oluyor? Yoksa artık de Gölcük’teki kıymet biçilmez askeri tersanemiz birilerine ‘peşkeş’ mi çekilecek? Bu işin sonu stratejik askeri varlıklarımızın başında gelen Gölcük Tersanesi’nin özelleştirilmesi mi olacak? CHP olarak Tank Palet Fabrikası’nda olduğu üzere yeni bir peşkes faciasının yaşanmaması için bahsin takipçisi olacağız” sözlerini kullandı.

CİMER YASAĞI

Gölcük Tersanesi’nde çalışan askeri ve sivil 4 bin 200 işçinin çalışma yollarına ait de CİMER’e 23 kere müracaatta bulunulduğunu gündeme getiren Çakırözer, “Tersane çalışanının resmi görevlendirmeyle dışarıda özel şirketlerde çalıştırıldığı, çalışanın çalışmadığı halde fazla mesai aldığı, çalışanların siyasi görüşü nedeniyle baskı, ayrımcılık ve mobbinge maruz kaldığı üzere kabul edilemez argümanlar var. Bu tezlere ait tam 23 kere CİMER başvurusu yapılmış. Akabinde tersane çalışanlarının amirlerinden müsaade almadan CİMER başvurusu yapması yasaklanmış. Ulusal Savunma Bakanlığı bir an evvel Gölcük Tersanesi’nde çalışma huzurunu bozan bu savların üzerine gitmeli. İhmaller ortaya çıkarılarak kamuoyu aydınlatılmalı, sorumluluğu bulunanlar ortaya çıkarılmalı ve cezalandırmalıdır” değerlendirmesini yaptı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.