Sri Lanka Cumhurbaşkanı ülkeden kaçtı mı?

Cumhurbaşkanı Rajapaksa, binlerce protestocunun geçtiğimiz Cumartesi günü başşehir Kolombo’daki cumhurbaşkanlığı konutunu basmasından kısa bir müddet evvel buradan kaçtı.

Bu olaydan saatler sonda açıklama yapan Meclis Başkanı Mahinda Yapa Abeywardena, Rajapaksa’nın ‘barışçıl bir iktidar geçişine’ yol açmak için 13 Temmuz günü istifa edeceğini duyurdu.

Üst seviye bir savunma yetkilisi, 73 yaşındaki cumhurbaşkanının ülkenin kuzeydoğusundaki bir donanma tesisine sığındığını ve ülkenin milletlerarası havaalanının yakınında bulunan Katunayake Hava Üssü’ne getirildiğini bildirdi.

Yetkili, Rajapaksa ve yanındakilerin, iki Bell 412 helikopteriyle Kolombo’ya geri gittiğini de ekledi.

AFP’nin haberine nazaran, Cumhurbaşkanlığı tarafından Rajapaksa’nın nerede olduğu konusunda resmi bir açıklama yapılmadı, lakin birkaç mahallî basında Dubai’ye gidebileceği istikametinde spekülasyonlar yapıldı.

Ancak havaalanı yetkilileri, dört ticari uçağın Ortadoğu’ya gitmek üzere havalandığını ve cumhurbaşkanının uçakta bulunmadığını söyledi.

Askeri bir kaynak ise, Silahlı Kuvvetlerin Başkomutanlığı’nı sürdüren Rajapaksa’nın Hava Kuvvetleri’ne ilişkin bir uçakla seyahat etme seçeneğine sahip olduğunu bildirdi.

Başbakan Ranil Wickremesinghe, Rajapaksa’nın kendisine istifa etme niyetini resmen bildirdiğini, fakat bir tarih belirtmediğini söyledi.

Rajapaksa kelam verdiği üzere istifa ederse, meclis 2024’de vazife mühleti bitecek cumhurbaşkanlığı için yeni bir kişi seçene kadar, Wickremesinghe otomatik olarak cumhurbaşkanı vekili olacak.

Meclis Lideri, Rajapaksa 15 Temmuz Çarşamba günü istifa ederse, oylamanın 20 Temmuz’da gerçekleşeceğini belirtti.

Rajapaksa, 22 milyonluk nüfusu çok sıkıntı durumda bırakan, ülkenin temel ithalatı finanse etmek için gerekli dövizi bile bulamamasına neden olan ekonomik krizi yanlış yönetmekle suçlanıyor.

Sri Lanka, Nisan ayında 51 milyar dolarlık dış borcunu temerrüde düşürdü ve muhtemel bir kurtarma planı için Milletlerarası Para Fonu (IMF) ile görüşüyor.

 

KAYNAK: ŞARKU’L AVSAT

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.