Pentagon’dan 1.3 milyar dolarlık uydu mutabakatı

ABD, uzayda farklı yörüngelerde konumlandırılacak katmanlı yeni bir uzay savunma mimarisi kurmak için kolları sıvadı.

Söz konusu proje kapsamında, Pentagona bağlı Uzay Geliştirme Ajansı, alçak yörüngede misyon yapacak ve katmanlı uzay savunma mimarisinin birinci kısmı için birinci ihaleleri verdi.

1.3 milyar dolarlık imzalar atıldı

AA’nın aktardığına nazaran, 7 şirketin girdiği ve 28 uydunun fırlatılacağı 1.3 milyar dolar bedelindeki ihale, L3 Harris ve Northrop Grumman şirketlerine verildi.

Anlaşma kapsamında, her bir şirket 14 uydu üretip fırlatacak ve 7’şer uydu ikişer düzelmeden oluşan birer uzay sekmeni inşa edecek.

Söz konusu uyduların; ağ bağlantısı sağlayarak, hipersonik füze sistemleri dahil füze tehditlerinin “küresel çapta ve daima bir formda tespiti, uyarısı, izlenmesi ve tanımlanması üzere vazifelerde bulunacağı” tabir edildi.

Pentagon açıklamasında, bu uyduların Nisan 2025’te fırlatılacağı bilgisine de yer verildi.

Tüm bu uydular yaklaşık 1000 kilometre irtifada uçacak ve kuzeyden güneye dünyanın her yerine gidecek.

Uyduların karada ve havada konuşlu başka ABD füze savunma sistem ve radarlarına dayanak vereceğine dikkat çeken Uzay Geliştirme Ajansı Yöneticisi Derek Tournear, ikinci küme uydunun ise 10 bin ile 20 bin kilometre irtifaya konuşlandırılacağını, bir sonraki uydu kümelerinin ise daha üst yörüngelerde yer alacağını söyledi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.