Patates üreticileri uyardı: Yeni artırım dalgası kapıda

KARAR

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer‘e patates üreticisinin sıkıntılarını anlatan çiftçi Fikret Yıldız, “Bu yıl tarlamızın yarısını ekemedik. Maliyetler çok arttı. Ektiğimiz kısma attığımız gübreyi de çok az atabildik. 3’te 1 oranına düşürdük gübreyi” dedi.

“Ben bu yılki üzere sorun hiç bugüne kadar hiç yaşamadım” diyen Yıldız, “Geçen yıl traktörün deposu 500 liraya dolarken artık 2 bin 500’e doluyor. Bu türlü giderse patates üretimi yarı yarıya düşer, tüketici perişan olur” diye konuştu.

Gürer ise, “1999 yılında 6,5 milyon ton patates üretilen ülkemizde TÜİK varsayımına nazaran bu yıl 5 milyon 100 bin ton patates yetişeceği tabir ediliyor. 20 milyon nüfus artmış fakat 1 milyon tona yakın üretim azalmış, ekim alanları da daralmış. Hububattan sonra en çok tüketilen besin patatesti. 73 vilayette patates yetişen ülkemizde bu türlü giderse patates üretiminin düşmesi ile patates fiyatları da dahada artacak. Çiftçilerimizin başı karışık. Ziyan etmeyeceği eser arayışı içindeki bu da üretilen eser rekolte istikrarını bozuyor” diye konuştu.

“ÜRETİCİ TEDİRGİN”

Gübre fiyatlarının çok yüksek olması nedeniyle üreticilerin tarlaların fakat 3’te birine gübre atabildiklerini de aktaran CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Girdi maliyetlerinin yüksek olması ve sel suları nedeniyle badireye düşen üreticilerin kimileri ikinci sefer ekim yapmak zorunda kaldı fakat ne yazık ikinci ekimde üreticiler gübre kullanamadı. Bu Çiftçiye dayanak sağlanmalı idi” değerlendirmesinde bulundu.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.