Pakistan: Çinli öğretmenlere yönelik intihar saldırısına dayanak veren bir kişi tutuklandı

Nisan ayında kuşkulu bir bayan intihar bombacısı, Çin’in Pakistan’da çalışan vatandaşlarına yönelik bu yılki birinci büyük akında üç Çinli öğretmenin hayatını yitirmesine neden olmuştu. Akında, minibüs sürücüsü ve Çin’in üniversitede yürüttüğü bir kültür ve eğitim programı olan Konfüçyüs Enstitüsü’nden üç Çinli işçi de dahil olmak üzere toplam dört kişi hayatını kaybetmişti.

Sind eyaleti Enformasyon Bakanı Sharjeel Memon düzenlediği basın toplantısında, atağın iki ayrılıkçı kümenin, Belucistan Kurtuluş Cephesi (BLF) ve Belucistan Kurtuluş Ordusu’nun (BLA) ortak uğraşlarının sonucu gerçekleştiğini söyledi.

İNTİHAR SALDIRISINI GERÇEKLEŞTİREN BAYANA DAYANAK SAĞLAMIŞ

İntihar saldırısını gerçekleştiren bayana teknik takviye sağladığı söylenen Dad Bakash’ın Karaçi’nin batısında tutuklandığı ve BLF’nin uyuyan bir hücresinin kumandanı olduğu bildirildi. Memon, “(Bakash) Belucistan Kurtuluş Ordusu (BLA) tarafından verilen misyonda Karaçi Üniversitesi’nde ve değerli tesislerde Çin vatandaşlarını gözetlediğini itiraf etti. Ayrıyeten, bayan intihar bombacısı ve kocasıyla bir ortaya geldi ve onlara yardım sağladı” dedi.

Beluç gerillalar, Belucistan’ın tam bağımsızlığı ve bölgenin maden ve madenlerinden daha fazla hisse almak için savaştıklarını söylüyorlar. Kümeler çoklukla gaz projelerine, altyapıya ve güvenlik güçlerine saldırıyor.

Son vakitlerde Pakistan, ülkede çalışan Çinlilere kusursuz güvenlik sağlaması için Çin hükümeti tarafından baskı altına alındı. Maden bakımından varlıklı olan Belucistan eyaleti, Gvadr kentinde Pekin’in Jenerasyon ve Yol teşebbüsünün bir kesimi olan Çin Pakistan Ekonomik Koridoru (CPEC) projesi kapsamında geliştirmekte olduğu derin su limanına mesken sahipliği yapıyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.