Pakistan ABD-Çin tansiyonunda tarafını seçti! Net dayanak açıklaması

Pakistan Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, İslamabad’ın Tayvan Boğazı’nda bölgesel barış ve istikrar için önemli sonuçları olacak gelişmelerden derin telaş duyulduğu belirtildi.

Açıklamada, Pakistan’ın tek Çin siyasetine bağlılığı vurgulanarak Çin’in egemenlik ve toprak bütünlüğüne kesin takviye yinelendi.

Dünyanın, memleketler arası besin ve güç güvenliğine istikrarsızlaştırıcı tesirleri olan Ukrayna çatışması sebebiyle önemli bir güvenlik durumu yaşadığına işaret edilen açıklamada, global barış, güvenlik ve ekonomiyi olumsuz etkileyecek yeni bir krizin kaldırılamayacağına dikkat çekildi.

Açıklamada, Pakistan’ın devletlerarası ilgilerin karşılık hürmet, iç işlerine karışmama, Birleşmiş Milletler Kontratı, milletlerarası hukuk ve ikili mutabakat unsurlarını destekleyerek meselelerin barışçıl tahliline dayanması gerektiğine güçlü bir biçimde inandığı kaydedildi.

– PELOSI’NİN TAYVAN ZİYARETİ

ABD Temsilciler Meclisi Lideri Nancy Pelosi, dün gece Tayvan’a gitmişti.

Çin Dışişleri Bakanlığı, Pelosi’nin uçağının Tayvan’a inmesinin çabucak akabinde yaptığı açıklamada, ziyareti kınadığını bildirmişti.

Çin Savunma Bakanlığı da ada etrafında “bir dizi askeri tatbikat” düzenleyeceğini duyurmuştu.

Pelosi, 25 yıl ortadan sonra Ada’yı ziyaret eden birinci ABD Temsilciler Meclisi Lideri olmuştu. Daha evvel 1997’de Newt Gingrich, bu vazifesi yürütürken Tayvan’ı ziyaret etmişti.

KAYNAK: AA

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.