Omicron alt varyantı, o ülkedeki olay ve ölümlerde artışa geçti

Avrupa, Portekiz ve Almanya’da Omicron BA.5 olaylarının hissesi arttıkça, yılın ilerleyen aylarında daha fazla Covid-19 tedbiri alma olasılığıyla karşı karşıya…

Portekiz’de, sıcak havalara karşın Omicron BA.5 alt varyantı tarafından tetiklenen Covid-19 olayları ve vefatlarındaki ani artış, Avrupa’daki başkentlerin bir sefer daha kamuoyunun hafızasında silinmeye başlayan bir pandemiye karşı tedbirleri düşünmesine neden oluyor.

Guardian’ın haberine nazaran, Portekiz, çarşamba günü 26.848 yeni hadiseyi doğruladı ve 47 Covid-19 vefatı kaydetti.

Bu eğilim, son iki aydır hadise oranlarının düştüğü Fransa, Almanya, Birleşik Krallık ve İspanya’daki pandemi durumuyla çelişiyor.

Portekiz Sıhhat Bakanlığı’ndan alınan sayılara nazaran, ülke nisan ve mayıs aylarında altıncı pandemi dalgasına girerken 1.455 kişi Covid-19’dan öldü.

Yayınlanan son raporda, “tüm nedenlerden kaynaklanan ölümlerin yılın o vakti için beklenen kıymetlerin üzerinde olduğu” belirtildi ve “Covid-19’dan kaynaklanan muhakkak ölümlerde artış” olduğu belirtildi.

MASKE KULLANIMINA DEVAM

Portekiz, 2 Haziran’a kadar yedi gün içinde milyon kişi başına 2.888 yeni olay kaydederken, komşusu İspanya birebir periyotta milyonda 373 yeni hadise kaydetti.

İspanya, 29 Mart’ta sona eren yedi gün içinde 199 vefat kaydetti. Hastanelerdeki Covid-19 hastalarının oranı %5,64’ten %5,53’e düşerken, İspanya’nın ağır bakım ünitelerindeki corona virüsü hastalarının oranı %4,25’ten %3,98’e düştü.

İspanya’da birden fazla kısıtlama kaldırılmış olsa da, toplu taşıma araçlarında ve hastanelerde, sıhhat merkezlerinde, eczanelerde ve bakım meskenlerinde maske kullanımı zarurî olmaya devam ediyor.

 

 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.