Merkez Bankası’ndan iş dünyasına ‘dolar’ telefonu

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) şirketlere dolar sınırlaması getirmesinden sonra Merkez Bankası’nın, iş dünyası temsilcilerini arayarak dolar satmalarını istediği belirtildi.

İddiayı Dünya Gazetesi İdare Heyeti Lideri Hakan Güldağ gündeme taşıdı. Güldağ iş insanlarının Merkez Bankası’ndan “Şu anda sıkışıklığımız var, bir ölçü dolar satın” içerikli telefon davetleri aldıklarını aktararak “Bu tablo bana işlerin düzgün gittiğini anlatmıyor. Türkiye’nin artık her şeyi açık açık, çok net konuşması lazım” dedi.

BDDK’nın dolar kurunu dizginlemek için aldığı şirketlere dolar rezervi kısıtlamasının tartışmaları sürerken Merkez Bankası’nın da iş dünyasına dolar için baskı yaptığı belirtildi. Hususa ait iddiayı Dünya Gazetesi İdare Heyeti Lideri Hakan Güldağ açıkladı. Güldağ, Merkez Bankası’ndan “Şu anda sıkışıklığımız var, bir ölçü dolar satın” içerikli telefon davetleri aldıklarını aktardı.

Hakan Güldağ, Bloomberg HT televizyon kanalında yer alan röportajında değişik bir gelişmeyi anlattı. Birçok iş beşerinin Merkez Bankası’ndan aranıp “Bir ölçü dolar satın” telefonu aldığını duyduğunu aktaran Güldağ, tanıdığı bir iş adamının yaşadığı tecrübesi şu sözlerle anlattı:

‘TÜRKİYE’NİN HER ŞEYİ AÇIK AÇIK KONUŞMASI LAZIM’

Türkiye’nin artık her şeyi açık açık, çok net konuşması lazım. Genç bir iş insanı anlattı, ‘Geçenlerde bir telefon aldım, evvel latife sandım’ dedi. Merkez Bankası’ndan birisi aramış, ‘Bir kısım dolar satmanızı istiyoruz’ demiş. ‘Bizim ihracatımız var, yakınlarda alım yapmamız lazım’ demiş. ‘Evet sizi çok yakından biliyoruz ancak şu an bir sıkışıklık var, bir kısım dolarınızı satın’ demiş arayın. Onun üzerine ne yapıp edip bir ölçü dolar satmış. Arayıp teşekkür etmişler, ‘Size minnettarız’ demişler. Bu tablo bana işlerin çok düzgün gittiğini anlatmıyor. Ben burada iş insanlarının bana aktardıklarını anlatıyorum, hiçbir katkı yok. Bu bana bir muvaffakiyet tablosu üzere görünmüyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.