Maymun çiçeği hastalığına yakalanan kişi konuştu: Semptomları anlattı

ABD’de yaşayan 30 yaşındaki Matt Ford, son periyotta onlarca ülkede binlerce beşerde tespit edilen maymun çiçeği hastalığı ile ilgili yaşadıklarını bütün açıklığıyla lokal medyaya açıkladı.

17 Haziran’da maymun çiçeği olduğunu kestirim eden ve hastalanan Ford, yaşadıklarını ve semptomlarını anlatarak hastalık sürecinin çok güç geçtiğini lisana getirdi.

Ford, sivilce gibisi kabarcık ve lezyonların yüzünde de oluştuğunu fotoğrafla gösterdi.

Sözcü’de yer alan habere nazaran, Self isimli dergiye konuşan Ford, “Kısa bir müddet evvel yakın temas kurduğum bir arkadaşımda maymun çiçeği görüldüğünü öğrendim. Çabucak vücudumu taradım ve kasık bölgemde birtakım kabarcıklar gördüm. Sivilce ya da kıl dönmesine benziyordu ama bunlar sivilceden çok daha büyüktü. Sonraki gün ise grip gibisi semptomlar ortaya çıktı” dedi.

Genç adam, yüksek ateş, öksürük ve üşüme hissinin arttığını da lisana getirdi. Sonraki günlerde gece uykusunda çok terlediğini ve bu sivilce gibisi kabarcıkların bedeninin her yerinde çıkmaya başladığını belirtti. Ford, yüzünde de bu kabarcıkların çıktığını söyledi.

Genç adam, lezyonların vücudun farklı bölgelerinde çıktığını ve vakit içinde acı verdiğini belirtti.

Sonraki günlerde semptomların ağırlaştığını ve bu kabarcıkların acı vermeye başladığını belirten Ford, “O kadar çok ağrı vardı ki uyuyamıyordum bile. Bu türlü bir şey daha evvel hiç yaşamamıştım. Benden numune aldılar ve test sonucum olumlu çıktı” dedi.

Hastalandıktan tam olarak 13 gün sonra sıhhatine kavuştuğunu ve bütün kabarcıkların gittiğini lisana getiren Ford, “Hastalığın boyunca vücudumun farklı bölgelerinde 25’ten fazla kabarcık ve lezyon oluştu” tabirini kullandı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.