Kulat’tan ‘Ankara kulisi’: HDP kapatılırsa DEVA’yla seçime girecekc

MAK Danışmanlık İdare Konseyi Lider Mehmet Ali Kulat, son anket çalışmalarının sonucuna ait bilgi paylaşılırken, HDP ve DEVA Partisi’yle ilgili kıymetli bir tezde da bulundu. HDP tabanının birlikte hareket edebilme kabiliyeti en yüksek seçmen olduğunu anlatan Kulat, “Bir kıymetli bilgi paylaşımı olarak, kanaatim o ki, yani Ankara kulislerinden duyduğum ve telaffuzlarından kendi çıkarımım, HDP’nin seçime yakın kapatılması ihtimali karşısında HDP’li seçmenin DEVA Partisi’nin şemsiyesi altında seçime girmesini kuvvetle mümkün görüyorum” dedi.

Kulat, böylesi bir ihtimalin münasebetlerini ise şöyle sıraladı:

“Nedeni şu; HDP üst idaresi genel olarak DEVA’nın ilkesel manadaki bildirilerinin yanlışsız olduğunu tabir ediyor. Nedir onlar; özgürlükler ve insan hakları başta olmak üzere adalet, Türkiye’nin anadilde serbestisi üzere ana bahis başlıklarında birbirlerinden çok farklı bildiri vermiyorlar.

Bunun dışında yıllar içerisinde daima şöyle oldu, HDP türevi bir parti kapatıldı ve çabucak yedekte kurulmuş bir partiye geçiverdiler. Lakin artık şöyle bir sorun var, hükümet, seçim yasasında bir değişiklik yaptı, kapatılma durumunda parti üyelikleri otomatik olarak düşmüş olacak. Bu durumda sandık başlarında parti üyesi olmayanların olamayacak olması bir sorun. Bu da Doğu ve Güneydoğu’da sandık güvenliği noktasında bir tereddüt oluşturuyor. İşte bu tereddüdün de aşılması ismine DEVA Partisi’nin şemsiyesi altında seçime girmelerinin olası olduğunu düşünüyorum HDP kapatılır ise. Yoksa HDP ile birebir dünya görüşüne sahip kurulmuş iki tane parti var aslında, oraya rahatlıkla geçerler.” (HABER MERKEZİ)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.