Kremlin: Ukrayna ve Moldova’nın AB adaylığı Rusya’ya sorun çıkarmamalı

Peskov, Ukrayna ve Moldova’nın AB’ye aday ülke olarak kabul edilmesiyle ilgili gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Bu hususun Avrupa’nın iç problemi olduğunu belirten Peskov, bu süreçlerin Rusya’nın AB ile münasebetlerinin daha fazla bozulmasına yol açmamasının kıymetli olduğuna dikkati çekti.

Peskov, AB ile alakaların esasen gereğince bozuk olduğunu hatırlatarak, “Bizim için bütün bu süreçlerin bize daha fazla sorun getirmemesi ve anılan ülkelerin (Ukrayna ve Moldova) bizimle bağlarında daha fazla sorun çıkarmaması çok değerli. Zati bu sıkıntılardan çok var.” tabirini kullandı.

Ukrayna’nın adaylık statüsü ile ilgili söylenecek çok bir şey olmadığını, esasen her şeyin açık olduğunu kaydeden Peskov, Moldova’nın Avrupalılardan daha çok Avrupalı olmak istediğini ve bunun için birtakım önlemler almaya çalıştığını söyledi.

Peskov, “Birçok istikametten Moldova, nedense bu adaylık statüsünü Rus zıtlığı ile ilişkilendiriyor. Daha fazla Rus zıddı olduklarında daha çok Avrupalıların onlardan hoşlanması gerektiğini düşünüyorlar. Bunun olmasını hakikaten istemezdik.” tabirlerini kullandı.

Türkiye’de 20 yıl evvel diplomat olarak çalıştığını hatırlatan Peskov, Türkiye’nin uzun müddettir AB’ye aday ülke olarak beklediğini hatırlattı. Peskov, “Bununla birlikte Türkiye’nin hükümran bağımsız bir ülke haline geldiğini görüyoruz. Bu yüzden burada nüanslar mümkün.” diye konuştu.

“KALİNİNGRAD KONUSUNDA MİSİLLEME İÇİN VAKTE MUHTAÇLIK VAR”

Litvanya’nın Rusya’nın Kaliningrad bölgesine yönelik transit mal geçişlerini engellemesine karşılık alınacak tedbirler konusundaki soruya da yanıt veren Peskov, “Burada çabuk etmeye gerek yok lakin birebir vakitte elbette gereğince kararlıyız. Kararlar verilmeden evvel biraz vakte gereksinim var.” diye konuştu.

Peskov, Rus yetkililerin olup bitenleri önemli formda tahlil ettiğini ve durumlarını başka ülkelere Dışişleri Bakanlığı aracılığıyla ilettiğini belirterek, bu bahiste katiyen haklı olduklarını lakin kısıtlama kararının iptal edilmesini dışlamadıklarını kaydetti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.