KOAH hastası 138 kere Covid-19 testi yaptırdı

Özel bir hastanede, KOAH hastası Sevinç’in takibini yapan göğüs hastalıkları uzmanı Prof. Dr. Şevket Özkaya, Sevinç’in, Covid-19 salgını çıktığı günden itibaren hastalığı atlatamayacağı tasası ile test yaptırdığını söyledi.

Özkaya, şöyle devam etti:

  • Test yapılmaya başlandığı günden itibaren çabucak hemen her gün test yaptırmış. İşin farklı yanı şu, birinci aşısını yaptırana kadar testleri negatif çıkıyor. Birebir vakitte antikor testi de yaptırıyor. Birinci aşısını 2021 yılının Mart ayında oluyor. Aşı olduktan sonra yeniden Kovid-19 testi ile antikor testi yaptırıyor. Testleri tekrar negatif çıkarken antikoru da olmadığı ortaya çıkıyor. İkinci Sinovac aşısını olduktan sonra antikorları artıyor. Yani hastalığa yakalanıp antikorları artmıyor, aşıdan sonra antikorları artıyor. O vakte kadar yaptırdığı tüm Kovid-19 testleri negatif çıkıyor.

İkinci aşısından sonra Sevinç’in Kovid-19’dan, antikorları oluştuğu için korunmaya devam ettiğini öne süren Prof. Dr. Özkaya, şunları kaydetti:

  • Hastalığa yakalanma korkusu ile testlerine devam ediyor. Hastanın KOAH hastası olduğu için nefes darlığı bulunuyor. Bunun için her fırsatta Kovid-19 testi yaptırma imkanına sahip. Nefes darlığı yüzünden hiçbir tabip sorumluluk almadığı için her seferinde test yaptırabiliyor. 138. sefer test yaptırıyor, dünyada bu kadar test yaptıran kimse yok. Tıpkı vakitte aşının bu kadar faal olduğunu, yani antikor oluşturduğunu ve salgından koruduğunu da dünyada gösteren tek olay.

Prof. Dr. Özkaya, hastanın son testinin müspet olduğunu lakin aşılar sayesinde hastalığı konutunda grip üzere geçirdiğini de kelamlarına ekledi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.