Kızılay arpalığı

Birgün’den İsmail Arı’nın haberine göre;

“Müdürlere yaklaşık 50 bin TL maaş ödenen Kızılay’da müdürlük unvanı bol keseden dağıtılıyor. Ancak iş artık öyle bir noktaya geldi ki yalnızca bir personeli olan müdür dahi var. Hatta bazı müdürlerin çalışanı yok.

Depremin ardından çadır ticareti yapan “yardım kuruluşu” Kızılay’da yine tartışma yaratacak bir skandal açığa çıktı. Kızılay tüm itirazlara rağmen 2018’de “Kızılay Yatırım Holding” adı altında holdingleşti.

Bu holdingin çatısı altında da 11 ayrı şirket kuruldu. Holdingin ile tüm şirketlerinin ayrı ayrı 7-8 kişilik yönetim kurulları var. Yönetim kurulu üyelerinin haricinde her şirkette genel müdür ile bolca müdür ve direktör unvanlı yönetici de bulunuyor. Bu yöneticilere yüksek maaşlar ödeniyor, araç tahsis ediliyor hatta bazı müdürlere araçla birlikte şoför dahi tahsis ediliyor.

BİR SENEDİR MÜDÜR AMA SADECE BİR ÇALIŞANI VAR

Kızılay’ın genel müdürlerine yaklaşık 50 bin TL, direktörlerine ise 40 bin TL civarında maaş ödendiği ifade ediliyor. Bu yöneticiler Kızılay şirketlerinde yönetim kurulu üyesi olduğunda da ayrıca üç asgari ücret tutarında “huzur hakkı” adı altında para alıyor. Bolca dağıtılan müdür unvanlarına sahip olanlara yüksek maaşlar ödenirken Kızılay’ın iç sisteminde yer alan bilgiler de yok artık dedirtti. Müdürlük unvanın yüksek maaş ödemek için bir araç olarak kullandığını gözler önüne serildi.

Kızılay Yatırım Holding tarafından 23 Mayıs 2022 tarihinde “Kızılay Biyomedikal Ürünler Ticaret Anonim Şirketi” isimli bir şirket kuruldu. Holdingin iç sistemine göre, şirkete genel müdür yapılan Vijdan Uğurluay’a bağlı sadece bir personel var. Yani Uğurluay sadece bir kişinin müdürü. Bunun haricinde Uğurluay’a bağlı şirket personeli bulunmuyor.

Holdingin İç Denetim Müdürü Serkan Cellek’e bağlı da sadece iki personel bulunuyor. Metin Tunç isimli bir müdüre ise bağlı olan bir personel dahi yok. Kızılay Kültür ve Sanat Şirketi’nin Genel Müdürü İlyas Yıldırım’a bağlı da sadece 7 personel var. Tartışma yaratacak bir başka bilgi ise Zepnep Meltem Özeker’e dair. Holdingin CEO İlyas Haşim Çakmak’tan sonra en yetkili ikinci ismi Pazarlama ve Satış Departmanı Yöneticisi Özeker. Ancak Kızılay’ın sisteminde yer ala bilgiye göre Özeker’e bağlı sadece iki personel var.”

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir