Kedi Maması Seçiminin Önemi

 

Kedi dostlarımızın hayat sağlığını koruyan en önemli kısım beslenme alışkanlıklarıdır. Kedimizi iyi anlamalı, kedimizin damak zevkini tanımalı ve kedi maması tercihini ona göre yapmalıyız. Bu onun yaşına, kilosuna, sağlık durumlarına ve onun cinsine göre değişebilir. Dikkat etmemiz gereken en önemli hususlardan biri isi ise kedilerimizin etobur hayvanlar olduklarını dikkate alarak onların yüksek protein ihtiyacını doğru şekilde karşılayabilmek. Bunun dışında kedi maması tercihinde patili dostlarımızın et dışındaki yiyeceklerden elde edemeyecekleri önemli aminoasitleri –Taurin gibi- tercih edeceğiniz kedi mamasının içeriğinden karşılamasına dikkat etmeniz gerekiyor.

Kedi maması tercihinizi yapmadan önce hayat arkadaşınızın temiz ve keyifle yemek yiyebileceği bir yemek tasına sahip olduğundan emin olmalısınız. Hayat arkadaşınızın mamasının yanı başında her zaman yeni ve temiz su bulunmasına dikkat etmelisiniz.

Kedi Maması Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Mama seçiminizde yaparken özelliklerde kılavuzda veya bilgilerde aşağıdakilerin yer almasına dikkat etmelisiniz:

  • Bütün ve dengeli ibaresi: Bu kediniz için gerekli olan bütün besinlerin uygun oranda olduğunu gösterir.
  • Ürünün AAFCO standartlarına uyduğunu belirten bir yazı.
  • Hayvansal protein kaynakları, tavuk ve balık eti katı  gıda listelerinin başında gelmelidir. İçerikler yüzdeleri veya ağırlıkoranları  azalarak gitmelidir.

Kesinlikle marka seçiminde doğru tercihte bulunmak önemlidir. İçerik bakımından her mamanın kalitesi farklılık göstermektedir. İyi kalitede çok  içerikli mamalar hayat dostlarımıza daha çok enerji verirler, daha kolay sindirilirler ve kolayca emilirler.

  • Kediler genelde et ve et ürünlerine ihtiyaç duyup severler.Fakat mama tercihini yaparken yanlızcahayvansal gıda içeren mamalarla değil, vitamin ve minerallerle içeriği güçlendirilmiş iyi kalitede mamaları da tercih edebilirsiniz.
  • Kesinlikle içinde hayvansal protein içeren kedi maması türlerinde Taurin gibi aminoasitlerin olmasına önem göstermelisiniz.Taurin kedilerin göz ve kalp sağlığı için oldukça önem taşımaktadır.
  • Kedi mamasında protein ve Taurin dışında A ve B vitaminleri, C vitamini, folik asit ve B12 gibi içeriklerin bulunması da olduça önemlidir

Kedinizin Özellikleri

Kedi maması tercihinde içerikle birlikte  en önemli nokta  kedinizin özellikleridir. Kedinizin içinde bulunduğu yaşa ve diğer koşullara göre alması gereken protein ve minerallerin oranı değişebilir.  Aynı zamanda hayat arkadaşınızın sağlık durumuna göre mama tercih etmek durumunda kalabilirsiniz. Özellikle kedinizin yaşının mama tercihindeoldukçaönemli bir yeri vardır. Bunun nedeni, kedinizle yavruyken tanıştıysanız tam anlamıyla o dönemde son  yükseklikte proteine ve yağa gereksinim duymasıdır. Eğer yaşlıysa da bu duruma göre mama seçiminde bulunmanız gerekiyor. Kedilerin içinde bulundukları yaşa göre ihtiyaçları değişmektedir. Sizin kedi maması tercihinizi bu yönde yapmanız lazım.

Kalori bakımından ise kediniz kısırlaştırlmış ve çok haraket etmiyor ise E vitamini ve C vitamini miktarı yüksek kedi maması türlerini tercih etmelisiniz.

Kedinizin cinsine  göre mama seçimi yapmak için veterinerinizden yardım almak sizin için daha uygun olacaktır. Bazı tür kedilerde bilinen veya bilinmeyen kronik rahatsızlıklar bulunabiliyor

Kedinizi temel olarak katı mamayla beslemek size kolaylıklar sağlıyacaktır. . Kuru kedi mamasını uzun süre muhafaza edebilir, yaş mamaya göre daha ekonomik bir ücretle alabilirsiniz. Ancak süreklikatı  mama yemek kedinizde böbrek sorunlarına yol açabilir. Bunu önlemek için yaş kedi mamasının da bulunduğu bir diyet tercih etmelisiniz. Yaş kedi mamalarının içinde bulunan yüksek su oranıyla kedinizin iytihacı olan su almasını karşılayabilir.

Kedinize mama tercihinde bulunmak onun sağlık durumunu tanımlamakla aynı anlama geliyor. Lisanslı mamalara hızlı ve taze bir şekilde ulaşmanız, kedinizi en doğru besin içerikleriyle yedirmeniz gerekmektedir. Bu bilgileri sağlamak adına Canlılar.net’i ziyaret ediniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir