Kayak yapmak istedi, felç kaldı! 80 dakika sonra hayata dönen mucize bayan… Akılalmaz olay

Hayatta kalma içgüdüsü bizi en sıkıntı anlarımızda bile vefatın eşiğinden döndürebiliyor.

Bunun en güzel örneği ise buz kütlelerin içinde 80 dakika boyunca mahsur kalan bayanın öyküsü….

51 yaşındaki İsveçli radyolog Dr. Anna Bagenholm, 1999 yılında Norveç’in Narvik kentinin dışındaki bir patikada kayak yapmak istedi.

Bagenholm, parkuru çok düzgün bilmesine karşın bir şelalenin etrafında kayerken çukura takıldı ve istikrarını kaybetti.

Dengesini kaybeden bayan, kendisini donmuş suyun içerisine baş üstü düştü.

Başı ve bedeni kalın buz katmanının altına sıkışmasına karşın nefes alabilmek için bir hava boşluğu bulmayı başaran Bagenholm, buz kütlesinden kurtulmak için tüm çabasını verdi.

Buzların içerisinde 40 dakika boyunca çaba veren bayan yorgun düştü ve hipotermi krizi içine girdi.

Bu, bedenin üretebileceğinden daha süratli ısı kaybettiği ve kalbi, hudut sistemini ve başka organları çalışamaz hale getiren potansiyel olarak ölümcül bir durumdu.

80 dakika boyunca buzulların içerisinde kaldı

Bagenholm’un bulunduğu yerden kurtarılması ise 40 dakika kadar sürdü.Talihsiz kayakçı, toplam 80 dakika boyunca soğuk suyun altında kaldı.Kalbi 2 saatten uzun müddet durdu ve beden ısısı 13.7ºC’den düşüktü.

Bågenholm kurtarıldıktan sonra helikopterle Tromso Üniversite Hastanesi’ne nakledildi ve burada yüzden fazla tabip ve hemşireden oluşan bir takım, onun hayatını kurtarmak için dokuz saat boyunca vardiyalı olarak çalıştı.

Felç oldu..

Bagenholm, kazadan tam on gün sonra uyandı, uzunluğundan aşağısı felç oldu ve akabinde ağır bakım ünitesinde güzelleşmek için iki ay geçirdi.

Olaydan sonra neredeyse büsbütün düzgünleşmiş olmasına karşın, 2009’un sonlarında hala hudut yaralanmasına bağlı el ve ayaklarda küçük semptomlar yaşadı.

Öte yandan; Bagenholm’un hadisesi önde gelen İngiliz tıp mecmuası The Lancet’te ve tıp ders kitaplarında tartışılmıştır.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.