Kanser tedavisinde müzikle moral buldu

Geçen yıl göğüs kanserine yakalanan müzik öğretmeni Aylin Koçak (42), ameliyata girmeden evvel kelamı ve bestesi kendisine ilişkin ‘Son Bakış’ isimli müziğini yazdı. Tedavi sonrası kanseri yenen Koçak, müzikle şifa bulduğunu, yayınlanan müzikten elde edeceği geliri Kansersiz Ömür Derneği’ne bağışlayacağını söyledi.

2020 yılında Antalya’nın Kepez ilçesinde Neriman-Erol Yılmaz Toplumsal Bilimler Lisesi’nde müzik öğretmeni olarak misyon yapan Aylin Koçak, corona virüsüyle çaba kapsamında okulların tatil olmasının akabinde kelam ve müziği kendisine ilişkin ‘Evde Kal’ müziğini söyledi, toplumsal medyada ağır ilgi gördü.

Pandemi periyodunda Mersin’e tayini çıkan Aylin Koçak, geçen yıl göğüs kanserine yakalandı. Ameliyata girmeden evvel ağır hisler hisseden Koçak, kelamı ve bestesi kendisine ilişkin ‘Son Bakış’ isimli şarkıyı yazdı. Ameliyat sonrası kuzeninin yönlendirmesiyle müzik imalcisi Sinan Toprak ile tanışan Koçak, şarkıyı dinletti.

Müziğin beğenilmesi ve kemoterapinin sona ermesinin akabinde Küme Koridor’un solisti Tolga Atkın ile kelam ve müziği kendisine ilişkin ‘Son Bakış’ isimli müziğiyle düet yapan Aylin Koçak, tedavisinin yanı sıra müzikle moral motivasyon bularak göğüs kanserini yendi. Müzikle yine hayata bağlanan Aylin Koçak, müziğinden elde edilen geliri Kansersiz Hayat Derneği’ne bağışlayacak.

KANSER TEŞHİSİYLE DÜNYASI BAŞINA YIKILDI

Hastalığı periyodunda yaşadıklarını anlatan Aylin Koçak, 2021 Haziran ayında denetim maksatlı gittiğim ultrason tetkikinde sol göğsümde kitle olduğunu ve lenf bezlerime de yayıldığını öğrendim. Dünyam başıma yıkıldı. Dışarı çıktım, eşime söylerken o kadar zorlandım ki; gözlerimden yaşlar döküldü. Şu an anlatırken bile gözlerim doluyor. Eşim, ‘Bu süreci birlikte atlatacağız, tedavi olacağız’ dedi fakat ben kendimi çok makûs hissettim. İnanmak istemedim. Ailede göğüs kanseri olan yoktu bu nedenle birkaç doktora muayene olma ihtiyacı duydum. Biyopsi alındı o vakit kanser olduğum kesinleşti” sözlerini kullandı.

BİR NEFESLE MÜZİĞİN KELAMLARINI YAZDI

Evvel ameliyat sonrasında ise kemoterapi kararı alan Aylin Koçak, Ameliyattan evvel moralimin bozuk olduğu anda ‘Son bakış’ isimli müziğimi yazdım. Gitarı elime aldığımda bir güç hissettim. O şarkıyı yazarken kendimi o kadar güçlü hissettim ki bir nefeste müziğin kelamlarını ve müziğini yaptım” dedi.

‘AYAKLARIM YERDEN KESİLDİ’

Bu periyotta üretimci Sinan Toprak ile tanıştığını belirten Koçak, Müzik sözlerimi çok beğendiler ve beni İstanbul’a davet ettiler. Kemoterapi sürecim bittikten sonra İstanbul’a gittim. Grup beni o kadar hoş karşıladı ki stüdyoda kayıtlarımız başladı. Her gün farklı bir heyecan vardı. Tatlı bir yorgunlukla birlikte hoş şeyler yaşadım. Müzik kayıtları yapılırken müzikle haşır neşir olmak, ilgi ve alaka bana çok âlâ geldi. Bana sürpriz yaptılar. Küme Koridor’un solisti Tolga Atkın ile düet yapma talihi verdiler. Onu duyunca ayaklarım yerden kesildi ve ağlamaya başladım” diye konuştu.

‘SONUÇLARIM PAK ÇIKSIN DİYE ÇOK DUA ETTİM’

Kanser tedavisinde moral ve motivasyonun büyük değere sahip olduğunu belirten Aylin Koçak, Bu olaylardan sonra moralim uygun bir halde pet çekildi. Sonuçlarım pak çıksın diye çok dua ettim. Allah’a şükür sonuçlarım pak çıktı. Kendimi şu an çok güzel hissediyorum. Müziğimin beşerlerle buluşma fırsatı yakaladım. Bunun için kendimi çok şanslı hissediyorum ve her gün şükrediyorum. Bu süreçte bana takviye olan herkese çok teşekkür ediyorum” dedi. (DHA)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.