İskandinav Hava Yolları’nın 1000 pilotu greve gitti

Genel merkezi İsveç’in başşehri Stokholm’de bulunan İskandinav Hava Yolları (SAS), yüzlerce pilotun grev kararıyla sarsıldı.

Pilotlar, maaş görüşmelerinin başarısız sonuçlanmasının akabinde greve gitti.

30 bin yolcuyu etkileyen grev

SAS’tan yapılan açıklamada, 1000 pilotun katıldığı grev, hava yolunun uçuşlarının yaklaşık yarısını ve günde 30 bin yolcuyu etkileyecek.

Şirketin CEO’su Anko van der Werff, pilotların kararını “yıkıcı” ve “pervasız” olarak niteledi.

1000 pilot iş bıraktı

SAS ve pilotları, 9 Haziran’dan bu yana maaş ve çalışma şartları konusunda görüşmelerde bulunuyordu. Pilotlar sendikası, bir muahedeye varılamaması durumunda grev uyarısı yapmıştı.

Ancak müzakereler çıkmaza girince Danimarka, Norveç ve İsveç’te 1000 pilot iş bıraktı.

Firma: Derin keder duyuyoruz

Söz konusu hava yolu firması, “Yolcularımızın, gecikmelere ve uçuşların iptal edilmesine yol açan bu grevden etkilenmesinden derin hüzün duyuyoruz. Tüm yolcularımızın bu yaz tatilinin hasretini çektiğini, kendileri ve sevdikleri için seyahat rezervasyonu yaptırdığını biliyoruz.

SAS çalışanları, bu şanssız durumdan etkilenen müşterilerimize yardımcı olmak için var gücüyle çalışıyor.” açıklamasında bulundu.

İskandinav Hava Yolları CEO’su: Anlaşma için elimizden geleni yapacağız

CEO van der Werff, “Arabuluculuğu mümkün olan en kısa müddette tekrar başlatmaya hazırız. Şirketin uzun vadeli rekabet gücünü ve finansal sürdürülebilirliğini teminat altına almak için geçerli bir muahedeye varmak üzere elimizden gelenin en düzgününü yapacağız.” dedi.

Pandemiden beri grevle karşılaşan birinci büyük hava yolu

Şirketler, koronavirüs salgını sonrası toparlanmaya odaklanırken, SAS, pandemiden bu yana grev aksiyonuyla karşı karşıya kalan birinci büyük hava yolu oldu.

Bloomberg’de yer alan bilgiye nazaran, İskandinavya Hava Yolları, 3 milyar dolarlık yine yapılandırma planını devreye aldı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.