İran, Türkiye ve Rusya ile ortak araba projesi başlatacak

İran resmi haber ajansı İrna’nın aktardığına nazaran İran Araba Yan Sanayi Birliği Lideri Muhammedreza Najafi-Manesh; İranlı, Rus ve Türk üreticilerin ortaklaşa araba tasarlama ve üretme isteği içinde olduklarını bildirdi. Najafi-Manesh, “Üç ülkenin araba üreticileri ve tedarikçileri ortasında güçlü işbirliği oluşturulması mümkünlüğü bulunuyor.” dedi.

Türkiye’deki otomotiv üreticileri ve yan sanayi temsilcilerinin İran, Türkiye ve Rusya ortasında otomobil tasarımı ve üretimi için üçlü bir konsorsiyum kurulmasını önerdiğini söyleyen Najafi-Manesh, “Yaklaşık 400 milyonluk nüfusa sahip ve komşu bölgeler de dahil edildiğinde en az 800 milyonluk bir pazar ile bu üç ülke, ortak üretecekleri arabalar için büyük bir pazara sahip olabilir.” dedi.

Rusya ile Ukrayna ortasında süren savaşa dikkat çeken ve Rusya’nın İran’da üretilen yedek kesime gereksiniminin fazla olduğunu vurgulayan Najafi-Manesh, üç ülke ortasındaki işbirliğinin çok yakında gerçekleşebileceği umudunda olduğunu lisana getirdi.

Najafi-Manesh, “Bir arabanın tüm kesimlerini bu üç ülkenin kendi potansiyeliyle üretmesi, yedek kesim temini için döviz transferinden kaçınmak ve ihracat pazarlarının mevcut olması, Rusların da ilgi gösterdiği Türklerin önerdiği bu türlü bir projenin avantajları ortasında yer alıyor.” tabirini kullandı.

Konuya ait Türkiye ve Rusya’dan her hangi bir açıklama gelmiş değil.

İran, nükleer güç programı, Rusya ise Ukrayna’yı işgali yüzünden memleketler arası yaptırımlara maksat oluyor.

Türkiye’de otomotiv yan sanayi, 12 milyar dolara yakın ihracat yapıyor.

Najafi-Manesh, Rusya’nın bilhassa ağır vasıta üretiminde yüksek teknolojik kapasiteye sahip olması ve İran’da çeşitli otomobillerin montajı için fabrikalara ve üretim sınırlarına sahip olmasıyla birlikte tasarım kapasitesinin de bu projenin gerçekleşmesini teşvik eden ögeler ortasında yer aldığını kelamlarına ekledi.

Uluslararası Araba Üreticileri Derneği’nin (OICA) 2021 bilgilerine nazaran İran, dünyanın en büyük araba üreticileri içinde 19. sırada. OICA’ye nazaran, İran geçen yıl 894 bin 298 araç üretti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.