Irak Meclis Lideri ‘Sadr’ın erken seçim davetini destekliyoruz’

Irak Meclis Lideri Halbusi, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Temsilciler Meclisinin halkın temsilcisi olduğunu ve harekete geçen kitlelerin, Meclisin varlığının bir modülü olduğunu söyledi.

Sadr’ın erken seçim davetinin hiçbir formda ihmal edilmemesi gerektiğini söz eden Sünni siyasetçi Halbusi, “ülkenin yüksek ulusal çıkarları doğrultusunda anayasaya uygun ve ortak anlayışla demokratik sürecin yine başlatılması için mutabık kalınan bir müddet içinde genel ve lokal seçimlere gidilmesini desteklediklerini” kaydetti.

Şii dini ve siyasi başkan Sadr, 3 Ağustos’ta yaptığı açıklamada parlamentonun feshedilmesi ve erken seçime gidilmesi davetinde bulunmuştu.

Sadr ayrıyeten İran takviyeli Şii siyasi rakiplerine diyalog ve uzlaşı kapısını kapatarak, başşehir Bağdat’ta hükümet binalarının bulunduğu Yeşil Bölge’deki destekçilerinden talepleri yerine gelene kadar oturma aksiyonlarına devam etmelerini istemişti.

Haşdi Şabi önderi Falih el-Feyyad ise dün, Sadr’ın Meclisin feshedilmesi ve erken seçime gidilmesi davetini reddettiğini açıklamıştı.

SADR YANLILARI, YEŞİL BÖLGE’Yİ BASMIŞTI

Irak’ta Ekim 2021’de yapılan seçimlerden galip çıkan Mukteda es-Sadr, İran yanlısı partilerle hükümet kurmaya yanaşmamış ve akabinde siyasetten çekildiğini açıklamıştı. Sadr sonrası hükümet kurma işi rakibi Uyum Çerçevesi’ne geçmişti.

Koordinasyon Çerçevesi, 25 Temmuz’da başbakan adayı olarak eski Çalışma ve Toplumsal İşler Bakanı Muhammed Şiya Sudani’yi seçtiğini duyurmuştu.

Sadr yanlıları, İran’a yakın Şii siyasi çatı kuruluş Uyum Çerçevesi’nin başbakan adayı Sudani’yi protesto etmek maksadıyla 30 Temmuz Cumartesi günü Yeşil Bölge’ye girerek Meclis binasını basmış ve burada oturma hareketi başlatmıştı.

Irak Başbakanı Mustafa el-Kazımi, Yeşil Bölge’deki oturma aksiyonlarını sürdüren Sadr Hareketi mensuplarına seslenerek, devlet kurumlarını boşaltmalarını istemişti. Kazımi, siyasi partilerle Sadr’a diyalog daveti yapmıştı.

Bağdat’taki Şii önderler, birtakım Sünni yetkililer ve Irak Kürt Bölgesel İdaresi’nden (IKBY) Kazımi’nin davetine olumlu cevap gelmişti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.