Hicri yılbaşı ne vakit? 2022 Hicri yılbaşı tarihi ve duası

2022 Hicri yılbaşı için sayılı günler kaldı.

Hz Muhammed’in (S.A.V) Mekke’den Medine’ye hicret ettiği gün olarak kabul gören Hicri yılbaşının ne vakit olduğu merak ediliyor.

Müslüman alemi için kutsal aylardan biri olan Muharrem ayının 1. günü Hicri yılbaşı olarak kabul ediliyor.

Hicri takvime nazaran 1443 yılının sona ereceği ve 1444 yılının başlayacağı hicri yılbaşı bu yıl ne vakte denk geliyor sorusu karşılık buldu.

Peki 2022 Hicri yılbaşı ne vakit, hangi güne denk geliyor? İşte tarihi…

2022 Hicri yılbaşı ne vakit?

Hicri yılbaşı bu yıl 30 Temmuz 2022 Cumartesi gününe denk gelecek. Yani 30 Temmuz’da hicri takvime nazaran bir yıl sona erecek ve yeni bir yıl başlayacak.

Hicri Yılbaşı Duası ve Meali

“Bismillâhirrahmânirrahîm. Elhamdü lillahi Rabbil-âlemîn. Ves-salâtü ves-selâmü alâ seyyidinâ Muhammedin ve alâ âlihî ve sahbihî ecmaîn. Allahümme Entel-Ebediyyül-Kadîm. El-Hayyül-Kerîm. El-Hannânül-Mennân. Ve hâzihî senetün cedîdetün, es’elüke fîhel’ısmete mineş-şeytânir-racîm, vel-avne alâ hâzihin-nefsil-emmâreti bis-sûi vel-iştigâle bimâ yukarribünî ileyke, yâ zel-celâli vel-ikrâm, bi-rahmetike yâ erhamer-râhimîn. Ve sallallahü ve selleme alâ seyyidinâ ve nebiyyinâ Muhammedin ve alâ âlihî ve sahbihî ve Ehli beytihî ecmaîn.”

Rahman ve Rahîm olan Allâh’ın ismiyle…

Hamd, âlemlerin rabbi olan Allâh’a mahsustur. Salât ü selâm da Pey-aamber Efendimize, ehl-i beytine ve bütün ashabına olsun. Ey Rabbim, sen ebedî, ezelî, hayy, kerîm, hannân, mennânsın. Bu gelen, yeni bir yıldır. Ya Rabbi, kovulmuş şeytanın şerrinden bu yıl koruma olmayı istiyorum. Ve içimde, bana berbatlığı emreden nefsimle çabamda senden yardım diliyorum. Beni sana yaklaştıracak meşguliyetleri bana nasîb et, ey celâl ve ikram sahibi Rabbim. Rahmetinle, ey Merhametlilerin en merhametlisi… Efendimiz Muhammed-sallâllâhu aleyhi ve sellem-‘e, onun âline, ashabına ve bütün ehl-i beytine salât olsun.

İşte bu yeni yıldır ki, ben, bu yıl boyunca, huzûrundan kovulmuş şeytândan müdafaanı ve sürekli berbatlığı emreden nefsime gâlip olmam için yardımını ve beni Sana yaklaştıran işlerle meşgûl olmamı Senden dilerim ey celâl ve ikrâm sâhibi Allahım. Ey merhametlilerin en merhametlisi, rahmetinle muâmele eyle. [Sonunda tekrâr salevât-ı şerîfe var].”

“Nüzhetü’l-mecâlis” kitâbında [I, 156] bildirildiğine nazaran bir kimse bu türlü derse, şeytân: “Biz bu bireyden ümîdi kestik” der ve Allahü teâlâ ona, kendisini sene boyunca koruyacak iki melek görevlendirir.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.