Global piyasalar karışık seyrediyor

Dünya ekonomilerinde devam eden enflasyon korkusu ve resesyon riski neredeyse bütün varlıklarda fiyatlamaları zorlaştırıyor.

Merkez bankalarının temmuz toplantısında alacağı kararlarda değerli yer tutacak olan makroekonomik bilgi takviminin ağırlaşmaya başlaması risk iştahını törpülerken, jeopolitik risklere karşı atılan adımlar da yatırımcıları temkinli olmaya zorluyor.

Dün, ABD’de güçlü mal siparişleri, mayısta aylık bazda yüzde 0,7 artarak piyasa beklentilerinin üzerinde yükseliş gösterirken, kelam konusu bilginin ülkede enflasyonist seyrin güçlü kalmayı sürdürdüğüne işaret ettiğine yönelik telaşlarla hisse piyasalarında risk iştahı zayıfladı.

PETROL PİYASASIN ARZ SIKINTISI

Öte yandan, devam eden görüşmelerde G-7 ülkelerinin Rusya’ya yeni yaptırım kararı alması ve Rus petrolü için bir tavan fiyat belirlenmesi konusu da, halihazırda arz düşüncelerinin tesirli olduğu petrol piyasasının daha da sıkılaşabileceği dehşetiyle petrol fiyatlarını destekledi.

Brent petrolün varil fiyatı dün yüzde 2,3 artışla 111,2 dolara çıkmasının akabinde, yeni günde de evvelki kapanışın yüzde 0,9 üzerinde 112,2 dolar düzeyinde dengelendi.

Tahvil piyasalarında yatay bir seyrin hakim olduğu gözlemlenirken, para piyasalarındaki fiyatlamalarda temmuz toplantısında 75 baz puanlık faiz artışına kesin gözüyle bakılırken, eylül toplantısında 50 baz puan faiz artırılacağına ait beklentiler güçleniyor.

Bu gelişmelerle dün New York borsasında S&P 500 endeksi yüzde 0,30, Nasdaq endeksi yüzde 0,72 ve Dow Jones endeksi yüzde 0,20 kıymet kaybetti. ABD’de endeks vadeli süreç kontratları yeni güne ise yatay seyirle başladı.

Avrupa’da hafta boyunca açıklanacak enflasyon dataları yatırımcıların odağına yerleşirken, piyasaların kelam konusu bilgilere karşı hassas olması ve oynaklığın artması bekleniyor.

ECB’DEN TEMMUZ FAİZ BEKLENTİSİ

Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) da temmuzda siyaset faizini 25 baz puan, eylülde ise 50 baz artırması bekleniyor. Bununla birlikte açıklanacak makroekonomik bilgilerin enflasyona ait güçlü işaretler taşıması durumunda ise belirsizliğin ve oynaklığın güçlenme ihtimali bulunuyor.

Dün, Avrupa borsaları global piyasalara paralel karışık bir seyir izledi ve Almanya’da DAX 30 endeksi yüzde 0,52 ve İngiltere’de FTSE 100 yüzde 0,69 yükselirken, Fransa’da CAC 40 endeksi yüzde 0,43 ve İtalya’da FTSE MIB 30 endeksi yüzde 0,86 paha kaybetti. Avrupa’da endeks vadeli süreç kontratları yeni güne ise düşüşle başladı.

Asya hisse piyasalarında risk iştahı kapanışa yakın güçlenirken, sanayi payları bölgedeki alış yüklü seyirde tesirli oluyor.

Japonya’nın 10 yıllık tahvil faizleri tekrar yüzde 0,25 düzeyine yaklaşırken, Japonya Merkez Bankası’nın (BoJ) piyasalara müdahale etmesi bekleniyor.

BIST 100 ENDEKSİ

Bu gelişmelerle kapanışa yakın Japonya’da Nikkei 225 endeksi yüzde 0,39, Çin’de Şanghay bileşik endeksi yüzde 0,10 ve Güney Kore’de Kospi endeksi yüzde 0,30 paha kazanırken, Hong Kong’da Hang Seng endeksi yüzde 0,64 geriledi.

Yurt içinde, dün satış yüklü bir seyir izleyen BIST 100 endeksi, günü yüzde 0,97 azalışla 2.529,26 puandan tamamladı.

Dolar/TL ise dün yüzde 1,9 azalışla 16,5570’ten kapanmasının akabinde bugün bankalararası piyasanın açılışında 16,5710 düzeyinde süreç görüyor.

Analistler, bugün yurt içinde data gündeminin sakin olduğunu, yurt dışında ise Almanya’da tüketici itimat endeksi, ABD’de ise dış ticaret açığı, konut fiyat endeksi ve tüketici itimat endeksi bilgilerinin takip edileceğini belirterek, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 2.500 ve 2.480 düzeylerinin takviye, 2.560 puanın direnç pozisyonunda olduğunu söyledi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.