Fransa’da, Rusların Vincennes Şatosu’na girişi yasaklandı

Fransa’da, şubat ayından bu yana devam eden Rusya-Ukrayna Savaşı nedeniyle, Rus vatandaşlarına yönelik yeni bir karar çıktı.

Fransa ordusu tarafından Rusya vatandaşlarının başşehir Paris’teki Vincennes Şatosu’nuziyaret etmelerinin yasaklandığı duyuruldu.

İHA’nın haberine nazaran; 28 Temmuz’da, 2 Rus bayanın Vincennes Şatosu’na girişine müsaade verilmediği öğrenildi.

Fransa’da 5 aydır bulunan 31 yaşındaki Rus bayanlardan biri, Şato girişinde güvenlik görevlisinin pasaportunu görmek istediğini daha sonra güvenlik görevlisinin kendisine Rus olduğu için Şato’ya giremeyeceğini söylediğini belirtti.

100 bin Ukraynalı mülteci kabul edildi

Fransansa hükümeti datalarına nazaran, Rusya’nın 24 Şubat’ta başlattığı Ukrayna’ya yönelik akınlarının akabinde 100 bin Ukraynalı sığınmacı Fransa’ya kabul edildi.

Ulusal İstatistik ve Ekonomik Araştırmalar Enstitüsü (INSEE) ise geçtiğimiz yılın datalarına nazaran Fransa’da 73 bin 500 Rus göçmenin yaşadığını belirtti.

Vincennes Şatosu

Geçmişte Fransız hükümdarlarının yaşadığı ve Avrupa’nın en uygun korunmuş yapıları ortasında yer alan Vincennes Şatosu, çoğunlukla seyahat çeşitleri, konserler, tiyatro oyunları ve başka etkinliklere konut sahipliği yapmasının yanı sıra, Fransız Silahlı Kuvvetleri’nin tarihi arşivlerinin bir kısmını de barındırıyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.