En düşük emekli aylığı 7 bin 500 TL’ye çıktı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, NTV-Star TV ortak yayınında gündemi değerlendirdi. Erdoğan, emeklilerle ilgili Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve Hazine ve Maliye Bakanlığı ile bir çalışma yaptıklarını belirterek, “Açıklamak bana kaldı. Bu akşam buradan güzel müjdeyi vermiş olayım. En düşük emekli maaşı 7 bin 500 olacak. 5 bin 500 TL olan emekli aylığını 2 bin TL artırıyoruz. Hayırlısı olsun” dedi.

Emekli aylığına zam sinyali dün Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’den gelmişti. Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Başkanı Kazım Ergün’ü ziyaret eden Bilgin, enflasyonun çalışanlar ve emekliler üzerindeki tahrip edici etkisini azaltmak için pek çok politikayı devreye aldıklarını belirtti. Bilgin, “Sayın genel başkan, 5 bin 500 liraya yükselttiğimiz en düşük emekli aylığının, bugünkü şartlar içerisinde yetersiz kaldığını söyledi. Ben de aynı fikirdeyim. Bununla ilgili alternatif çalışmaları yaptık. En düşük emekli aylığını yükseltecek alternatif modellerimiz var. Bunun yanında emeklilerin aldığı bayram ikramiyeleri var. Bunları birlikte değerlendiren alternatif bir çalışmamız var. Bu hafta içerisinde ya da en geç önümüzdeki hafta başı Sayın Cumhurbaşkanı’mıza arz edeceğim” diye konuştu.

EYT düzenlemesinin ardından 13 milyon olan emekli sayısının 15 milyona yükseleceğini hatırlatan Bilgin, “Cumhurbaşkanımıza sunacağım alternatif müjde modelleri de 15 milyonu kapsayacak” dedi.

Bilgin, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamasının ardından sosyal medyadan yaptığı paylaşımda da “Türkiye Cumhuriyeti sosyal devlet anlayışıyla emeğin ve emeklinin yanında. En düşük emekli maaşını 7500 TL’ye yükseltiyoruz” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir