Ekrem Karakaya’nın öldürülmesiyle ilgili paylaşımlara soruşturma

Emniyet Genel Müdürlüğü, Konya Kent Hastanesi’nde Dr. Emre Karakaya’nın öldürülmesiyle ilgili toplumsal medya platformlarında, hata ögesi içerikli paylaşım yapan hesaplar hakkında süreçlere başlandığını açıkladı.

Geçen hafta Yunak İlçe Devlet Hastanesi’nde güvenlik vazifelisi olan Hacı Mehmet Akçay, Konya Kent Hastanesi’ne gelerek yanındaki ruhsatlı silahıyla kardiyolog Ekrem Karakaya’yı katletmiş akabinde da tıpkı silahla intihar etmişti.

Emniyet Genel Müdürlüğü, Karakaya’nın öldürülmesiyle ilgili toplumsal medya platformlarında, hata ögesi içerikli paylaşım yapan hesaplar hakkında süreçlere başlandığını açıkladı:

– 6 Temmuz 2022 tarihinde Konya Kent Hastanesi’nde Kardiyoloji Uzmanı Dr. Ekrem Karakaya’nın öldürülmesi olayının kısa mühlet içerisinde toplumsal medya platformları üzerinde gündem olduğu tespit edilmiştir. Kelam konusu olay ile ilgili olarak son 1 ay içerisinde kendisini tabip olarak tanıtan 2 bin 199 adet yeni hesap açıldığı, açılan hesaplardan 671 adet isimli hesaptan 111 bin 239 adet paylaşım yapıldığı, bin 528 adet bot hesap tarafından ise 207 bin 567 adet paylaşım olmak üzere toplam 318 bin 806 adet paylaşım yapıldığı görülmüştür.

– Sıhhat çalışanlarının ve hastanelerin gereğince korunmadığı, sıhhatte şiddet olaylarına ait kanunların yetersiz olduğuna dair telaffuzların deverana sokularak dezenformasyon faaliyetlerinin yürütülmeye çalışıldığı ve kamuoyu üzerinde panik ve güvensizlik oluşturabilecek telaffuzların bilgisayarlar tarafından yönetilen bot/operasyon hesaplar aracılığıyla yayıldığı belirlenmiştir.

22 HESAP TESPİT EDİLDİ

– Yapılan tüm paylaşımlar incelenmiş, “halkın bir kesitini öbür bir kesiti aleyhine düşmanlığa ve/veya kin beslemeye alenen tahrik eden, halk ortasında kaygı ve panik oluşturmak emeliyle içerik üreten” hesaplar hakkında çalışma yapılmış ve cürüm ögesi içerikli paylaşım yapan 22 hesap yöneticisi/kullanıcısı tespit edilerek haklarında isimli süreçlere başlanılmıştır.

– Toplumsal medya platformunda #DoktorumaDokunma, #HekimlereOrganizeSaldırı, #SağlıktaTerör, #DrEkremKarakayaÖLDÜRÜLDÜ, #konyaşehirhastanesi #SağlıktaŞiddeteHayır etiketleri ile alakalı olarak yapılan bot tespiti çalışmasında; ilgili etiketlere ait toplam 34 bin 748 hesap ortasından 17 bin 745 hesabın bilgisayarlar tarafından yönetilen bot hesap olduğu tespit edilmiştir.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.