Dünyanın gündemine oturan çocuktan acı haber… 12 yaşındaki Archie’nın ömür takviyesi kesildi

İngiltere’de ailesinin teneffüs aygıtının kapatılmaması için verdiği hukuk gayreti nedeniyle dünya gündemine yerleşen 12 yaşındaki Archie Battersbee, 4 aylık koma sürecinin sonunda hayat takviyesinin kesilmesi sonucu hayata veda etti.

İngiltere’de yaklaşık 4 aydır komada olan ve sıhhat durumuyla ilgili tartışmalar nedeniyle dünya gündemine oturan 12 yaşındaki Archie Battersbee, Yüksek Mahkeme’nin dün verdiği karar sonrası teneffüs takviyesinin kapatılması sonucu hayatını kaybetti.

Oğullarının son anlarını hastane yerine bakımevinde geçirilmesi için Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) son dakika başvurusu yapan aile, taleplerinin dün akşam reddedilmesiyle tüm yasal yolların tükendiğini açıkladı.

‘SONUNA KADAR SAVAŞTI’

Beyin vefatı gerçekleşen ve 4 aydır hayat takviye ünitesine bağlı yaşayan Archie’nin teneffüs kontağı bugün kesildi. Aylardır oğlunun yaşaması için hukuk uğraşını sürdüren acılı anne Hollie Dance, “Çok hoş bir çocuktu ve sonuna kadar savaştı. Annesi olduğum için gurur duyuyorum” dedi.

Archie ve annesi.

Çok sayıda kişi, aileye takviye için Royal London Hastane önünde toplanarak Archie için çiçekler bıraktı ve mumlar yaktı.

AİLE TÜRKİYE’YE GETİRMEK İSTEMİŞTİ

İngiliz yargısının taleplerini reddetmesine rağmen hukuk gayretini sürdüren aile, daha evvel Türkiye ve Japonya’daki tabiplerden yardım teklifleri aldıklarını söylemişti.

Aile, son olarak da Archie’nin “huzurlu ve hastanenin kaosundan uzak bir bakımevinde hayata veda etmesi” talebiyle Yüksek Mahkeme’ye başvurmuş, fakat bu talep de dün reddedilmişti. Hekimler, çocuğun beyin vefatının gerçekleştiğini, hayata dönme umudu olmadığını ve hayat dayanak ünitesinden çekilmesi gerektiğini belirterek Archie’yi öbür bir yere götürmenin “çok riskli” olduğunu söz ediyordu.

TİKTOK OYUNU KOMAYA SOKTU

12 yaşındaki çocuk, 7 Nisan’da Essex’teki konutunda boynuna sarılı bir iple baygın halde bulunmuştu. Ailesi, Archie’nin TikTok’ta iştirakçilerden nefeslerini tutmalarını isteyen ‘Blackout’ denemesine katıldığını düşündüklerini söylemişti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.