CPJ: Gazetecilerin yargılanması kabul edilemez

Finlandiya’da, lokal “Helsingin Sanomat” gazetesinde 2017’de yayımladıkları bir makalede, “devlet sırlarını ifşa ettiği” gerekçesiyle 3 gazeteciye yönelik dava sürüyor.

CPJ Avrupa Yöneticisi Attila Mong, mevzuya ait yaptığı açıklamada, “davayı yakından izlediklerini” ve “AB üyesi bir ülkede araştırmacı gazetecilerin yaptıkları işten ötürü mahpus cezası ile karşı karşıya kalmalarının kabul edilemez olduğunu” belirtti. Mong ayrıyeten kelam konusu gazetecilerin yargılanmasının ülkedeki ulusal güvenlik haberciliği üzerinde “caydırıcı” tesiri olacağını düşündüğünü söyledi.

Öte yandan Mong, gazetecilerin çalışmalarının “kamu yararına” olduğu ve onların yargılanmasının “halka yanlış mesaj” göndereceği değerlendirmesinde bulundu.

CPJ’den Gulnoza Said, Kasım 2021’de yaptığı yazılı açıklamada, “Fin makamları, ulusal kıymete sahip bahisleri işleyerek yalnızca işlerini yapan Helsingnin Sanomat gazetecilerine yönelik tüm suçlamaları derhal düşürmeli.” sözlerine yer vermişti.

Helsingin Sanomat gazetesi idaresi, çalışanlarının “devlet sırlarını ifşa etmediklerini ve 2017 yılında yayınlanan makalenin kamu faydasına olduğunu” belirterek, gazetecileri savunmuştu.

Gazetecilere, Finlandiya İstihbarat Araştırma Kurumunun faaliyetleri üzerine yazdıkları 16 Aralık 2017 tarihli makale nedeniyle “devlet sırlarını ifşa” suçlaması yöneltilmişti.

Muhabir Laura Halminen, Tuomo Pietilainen ve siyasi editör Kalle Silverberg’e yönelik dava hala devam ederken hatalı bulunmaları halinde sanıkların en az 1,5 yıl mahpus cezasına çarptırılacağı belirtiliyor. Bir sonraki duruşmanın ise kasım ayında yapılması bekleniyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.