CHP’li Sezgin Tanrıkulu’ndan Adalet Bakanlığı’na davet: ‘Hasta ve yaşlı mahkumlara daha vicdani davranın’

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, İzmir’de Menemen Cezaevi’nde kalan 78 yaşındaki hasta hükümlü Halil Karakoç’u ziyaret etti. Tanrıkulu, Karakoç’un görüşmeye koltuk değneği ile gelebildiğine dikkat çekerek, tahliye edilmesi gerektiğini belirtti.

Tanrıkulu, şunları söyledi:

“Menemen Cezaevi’ndeydim. Biraz evvel çıktım. Cezaevinde hasta hükümlü Halil Karakoç’u ziyaret ettim. Kendisi 78 yaşında, birçok hastalığı var, emekli din görevlisiyken gözaltına alınmış, tutuklanmış, 16 ay kadar cezaevinde kalmış, sonra tahliye olmuş ve artık de tekrar 20 aya yakın müddettir cezaevinde. Birçok hastalığı var, kalp, şeker, prostat, ayaklarından rahatsız bastonla görüşmeye gelebildi. En son İsimli Tıp Kurumu’na sevki yapılmıştı. İsimli Tıp Kurumu, rehabilitasyon hastanesinde ya da cezaevinde kalabilir diye bir rapor vermiş, o nedenle R Tipi Cezaevinde, Menemen’de kalıyor.

Benim çağrımdır buradan bir defa daha, cezaevlerinde 1600’e yakın hasta var, ağır hastalar var. 600 civarında. Yaşlı tutuklu ve mahkumlar var, bebekleri ile cezaevinde kalan gebe bayanlar var, bayanlar var, çocuklu anneler var, bebekler var. Bunlara karşı kolektif bir cezalandırıcı süreç yapılıyor maalesef. Hasta hükümlü ve tutukluların diğer bir önlemle tahliye olmaları gerekiyor. Halil Karakoç ta onlardan birisi. Yalnızca eşi var yaşayan, çocukları yok, o da Manisa’da. Hem görüşmesi, gidip gelmesi de çok zorluk içerisinde. Ben İsimli Tıp Kurumuna bir defa daha sesleniyorum: Bu raporları verirken biraz vicdani olun. Tıbbın etik kurallarına uyun ve bu mahkumları cezaevinde mevte mahkum etmeyin. Zira tümünün hayat hakkı tıpkı vakitte tehdit altında. Bir sefer daha Bakanlığa sesleniyorum, İsimli Tıp Kurumuna sesleniyorum: Bu kolektif cezalandırıcı uygulamalardan vazgeçin, hasta hükümlü ve tutuklulara, yaşlı hükümlü ve tutuklulara ve bebekli annelere daha vicdani davranın.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.