CHP Genel Lider Yardımcısı Veli Ağbaba: ‘İktidar, TÜİK artırımını bile çok gördü’

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yayımlanan 2022 yılının tüketici ve üretici fiyat endeksleri ile Enflasyon Araştırma Kümesi (ENAG) tarafından yayımlanan bilgiler ortasındaki büyük farklılık her geçen ay daha da dikkat alımlı boyuta ulaşıyor.

TÜİK, bugün haziran ayı Tüketici fiyat endeksi (TÜFE) yıllık yüzde 78,62 açıklarken ENAG ise bu sabah yıllık yüzde 175.55 olarak açıkladı.

CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, bugün yaptığı yazılı açıklamada, TÜİK’in haziran ayına ait enflasyon datalarını kıymetlendirdi.

Ağbaba, şunları kaydetti:

‘ASGARİ ÜCRETLİYE TÜİK ARTIRIMI BİLE ÇOK GÖRÜLDÜ’

“Asgari fiyat, yüzde 30 artırımla 5 bin 500 TL olarak açıklandı. Meğer TÜİK, birinci 6 aylık enflasyonu yüzde 42,35 olarak açıklamıştı. İktidar taban ücretliye en azından TÜİK’in 6 aylık enflasyon farkını artırım olarak vermiş olsaydı, taban fiyat 6 bin 54 TL olacaktı. Yani iktidar, TÜİK’in makyajlı bilgilerindeki enflasyon oranını dahi taban ücretliye çok gördü.

‘TÜİK, MEMURUN VE EMEKLİNİN EN AZ 28,65 PUAN ARTIRIMINA EL KOYDU’

TÜİK, 6 aylık enflasyon oranını yüzde 42,35 olarak açıkladı. ENAG ise 6 aylık enflasyon oranını ise yüzde 71 olarak açıkladı. Memur ve emekliye yapılacak artırım oranlarında, TÜİK ile ENAG enflasyonu ortasında 28,65 puan fark oluştu. TÜİK, halkın gerçek enflasyonunu karartarak memurun ve emeklinin en az 28,65 puan artırımına el koymuş oldu. Bu durumda TÜİK, bir istatistik kurumu olmaktan öte işçiyi fakirleştiren, cebini boşaltan bir kuruma dönüşmüş oldu.

‘EYLÜL 1998’DEN BERİ EN YÜKSEK ENFLASYON GÖRÜLMÜŞ OLDU’

TÜİK, yıllık enflasyonu yüzde 78,62 olarak açıkladı. ENAG enflasyonundaki yıllık artış ise yüzde 175. Ortadaki fark ise 97 puan. TÜİK’in kararttığı bilgilerde dahi Türkiye, yüzde 78,62 enflasyonla Eylül 1998’den beri en yüksek enflasyonu görmüş oldu. Eylül 1998 yılından resmi enflasyondaki yıllık artış, yüzde 80,4 olarak kayıtlara geçmişti. AKP, her ay, yalnızca kendi olduğu devri değil kendinden evvelki devrin enflasyon rekorlarını da kırmaya başladı.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.