Bodrumdaki bir lahmacunun fiyatına Gaziantep’te 20 lahmacun yeniyor

Bodrum ve Antalya üzere tatil beldelerinde yaz tatili döneminin başlamasıyla birlikte her yıl yaşanan lahmacun fiyatı tartışması tekrardan alevlendi.

Özel plaj giriş fiyatlarının 150 TL ile 10 bin Euro ortasında değiştiği tatil bölgelerindeki plajlarda lahmacunun 200 TL’ye satılması reaksiyon topladı. Her yıl olduğu üzere bu yılda gündem olan lahmacun fiyatları tartışmasına Gaziantepli lahmacun ustaları da dahil oldu.

GAZİANTEP’TE 10, PLAJLARDA 200 TL

Gastronomi kenti Gaziantep’te lahmacunun tanesi 10 TL’ye satılırken, Antalya ve Muğla üzere tatil kentlerinde bu fiyat 200 TL’ye kadar çıkıyor. Tatil bölgelerinde alınan bir lahmacun fiyatına Gaziantep’te 20 lahmacun yenilebilirken Gaziantepli lahmacun ustaları tatil beldelerinde satılan lahmacunun fiyatının abartıldığını söz etti. Gastronomi kenti Gaziantep’e herkesi gerçek lahmacunu yemeye beklediklerini söyleyen lahmacun ustası Şükrü Savun, plajlarda fahiş fiyata satılan lahmacunla Gaziantep lahmacunu ortasında hem fiyat hem de lezzet olarak dünya kadar fark olduğunu söyledi.

“BİZİM İÇİN DEĞERLİ OLAN PARA KAZANMA DEĞİL LEZZETTİR”

Usta Şükrü Savun, hem kendi yerinde hem de Gaziantep genelinde lahmacunun 10 TL’ye satıldığını vurguladı. Bodrum ve tatil beldelerinde satılan lahmacunun fiyatı ile lezzetinin hiçbir alakası olmadığını aktaran Savun, “Gaziantep lahmacununun lezzet sırrı biz yetişen ustaların lahmacunu yaparken içine sevgisini katmasıdır. Biz bu işi canı gönülden yapıyoruz. Biz burada para kazanmayı 3-4. plana atıyoruz. Bizim için en kıymetli olan şey lezzettir” tabirlerini kullandı.

LEZZETLİ LAHMACUNUN SIRRINI USTASI ANLATTI

Gaziantep lahmacununun lezzet sırlarını anlatan Savun, kuyruk yağının ağır bir lezzet verdiğini söyledi. Lahmacuna soğan değil sarımsak koyduklarını söz eden Savun, “Mesela kış mevsiminde domates mevsimi olmadığı için çok az konulur. İçine konulan materyalleri mevsimine nazaran ayarlıyoruz. Bunların hepsi püf noktalar. Burada lahmacunun içini hazırlarken zırha vurarak hazırlıyoruz. Zira makineye konulduğu vakit sebzeler ile et suya kesiyor. Makine basınçla çektiği için lezzeti bozuyor. Pide olağanda 400 derecede pişerken lahmacun 250 derecede pişer. Fırın çok sıcak olmadığı vakit hem eti pişiyor hem de hamur farklı bir gevreklik kazanıyor. Lahmacun pişerken çıtırlaşması gerekiyor. Hamurun kenarlarının pişerken hafifçe havaya kalkması gerekiyor” halinde konuştu.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.