Bilimsel araştırma: Kolay yürüyüşler bile kalp sıhhati ve diyabet için tesirli

Akşam yemeğinden sonra yürüyüşe çıkmak, yediklerinizi sindirmek ve zihninizi dinlendirmek için son derece yararlı olabilir. Pekala kan şekeri seviyesini güzelleştirebileceğini ve kalp sorunları yahut diyabet geliştirme talihini azaltabileceğini de biliyor muydunuz?

Yeni yapılan bir araştırma, yemek yedikten sonra ayakta durmanın yahut yürümenin tesiri ile oturmanın tesirini karşılaştıran yedi çalışmanın sonuçlarını bir ortaya getirdi.

Times’ın haberine nazaran, İrlanda’daki Limerick Üniversitesi’nden araştırmacılar, ayakta durmanın oturmaktan daha yeterli olduğunu lakin kısa bir yürüyüşün genel olarak daha üstün olduğunu buldular.

Verilere nazaran, hafif yoğunlukta yürüyüş yapanların kan şekeri ve insülin düzeyleri, oturanlara nazaran daha düşüktü. Kısa ayakta kalma molaları kan şekeri seviyelerini düzgünleştirdi, lakin insülin üzerinde besbelli bir tesir yoktu.

Sports Medicine mecmuasında yayınlanan bir araştırmaya nazaran, yemeklerden sonra birkaç dakika yürümek bile yararları harekete geçirmek için kâfi.

AZ HAREKET BİLE FAYDALI

Araştırmanın başındaki isim, Aidan Buffey, bulguların Dünya Sıhhat Örgütü üzere sıhhat kuruluşlarının “daha az otur, daha fazla hareket et ve yaptığın her hareketin değerli olduğunu bil” davetleriyle uyumlu olduğunu söyledi.

Buffey, yemekten sonra kan şekerinde tekrarlanan artışların ve bunları denetim etmek için gereken insülinin sonunda Tip 2 diyabet ve kardiyovasküler hastalığın gelişmesine yol açabileceğini söyledi.

Ancak küçük ölçülerde bile hareket etmek, riski azaltmak için yol kat etmeye yardımcı oluyor. Ayakta ve yürürken kaslarda olan kasılmalar, glikozu almaya ve kan sirkülasyonundaki düzeyleri düşürmeye yönlendiriyor.

 

 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.