‘Bakanların adaylığı yasaya uygun’

AYŞEGÜL KAHVECİOĞLU/ANKARA- YSK, 16 kabine üyesinin görevlerinden istifa etmeden aday olup olamayacaklarına yönelik tartışmalara nokta koyarak, bakanların adaylığında yasaya aykırılık bulunmadığına karar verdi. Geçici aday listelerine itiraz sürecinde CHP’de 2; İYİ Parti’de 3; HDP’de 17 isimde değişikliğe gidildi. AK Parti ve MHP, listelerinde herhangi bir değişiklik yapmadı. Türkiye İşçi Partisi, beklendiği gibi Ankara 1. Bölgeden aday gösterdiği 13 ismi geri çekti.

Öte yandan YSK önceki gün yaptığı toplantıda, CHP ve İYİ Parti’nin “fermuar liste” uygulamasına gittiği 16 ildeki oy pusulasında “Millet İttifakı” logosunun kullanılıp kullanılamayacağına ilişkin başvuruları da değerlendirdi. YSK’nın kararına göre bu illerdeki oy pusulalarında sadece aday gösteren partinin logosu yer alacak, parti logosunun üzerinde “Millet İttifakı” ibaresi olmayacak. Bu çerçevede ittifak seçmenleri 14 Mayıs’ta Çorum, Düzce, Batman, Van, Bartın, Adıyaman, Çankırı, Amasya ve Hakkari’de CHP logosunu; Gümüşhane, Bayburt, Aksaray, Yozgat, Muş, Bitlis, Erzurum’da ise İYİ Parti logosunu görecek.

 CHP’den YSK’ya tepki:Maç başladıktan sonra kuralı değiştirdi

ANKARA Milliyet- CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, YSK’nın CHP ve İYİ Parti’nin ortak liste ile seçime girdiği 16 ilde Millet İttifakı isminin kullanılmayacağı kararına tepki gösterdi. Erkek, “YSK maalesef öyle bir karar aldı ki, maç başladıktan sonra kuralı değiştirdi. Bu kararı AK Parti temsilcisinin baskılarıyla, telkinleriyle aldılar.  9 ilde Millet İttifakı’nı CHP, 7 ilde de İYİ Parti temsil ediyor. Onlar bu illerde Millet İttifakı’nı silmek istiyorlar. Yasal dayanağı olmayan bir karar. Ama size en güzel cevabı milletimiz 14 Mayıs’ta sandıkta verecek” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir