Bakan Varank: Türkiye’nin teknolojide, bilimde geldiği noktadan mutluyuz

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Tuz Gölü’nde düzenlenen TEKNOFEST kapsamında roket yarışı programına katıldı. Şenlikteki stantları gezip, öğrencilerin çalışmalarını inceleyen Bakan Varank, TEKNOFEST’in kıymetine değindi. Şenliğe iştirak talebinin gün geçtikçe arttığını söz eden Bakan Varank, şunları söyledi:

”Burada gençlerimiz çok farklı kategorilerde, geleceğin teknolojilerinde, kendi ekiplerini kurarak yarışıyorlar. Biz TEKNOFEST’e başladığımızda 14 farklı kategoride bulunan yarışlar düzenliyorduk. O vakitler 5 bin civarında grup müsabakalara katılıyordu. Bu sene geldiğimiz noktada, 2022 yılında tüm TEKNOFEST Karadeniz’de 5 binden fazla, hatta daha da fazla grup, 600 bine yakın yarışmacı bizim yarışlarımıza başvurdu. Şu anda Türkiye’nin her tarafında bu yarışlar yapılıyor. Bundan evvel Ordu’daydık, Giresun’daydık, Trabzon’daydık. İşte bugün Aksaray’dayız. Türkiye’nin her tarafında teknoloji yarışlarıyla heyecan oluşturmaya çalışıyoruz.”

Bakan Varank, TEKNOFEST’in bedeline dikkat çekerek, “Bugün burada liseden, üniversiteden gelmiş öğrencilerimiz kendi geliştirdikleri roketleri yarıştırıyorlar. Farklı kategorilerde uzay teknolojilerinde ve savunma endüstrisinde çok büyük mana tabir eden roketlerini geliştirip, burada yarışlarda kendi marifetlerini sergilemeye çalışıyorlar. Biz Türkiye’nin teknolojide, bilimde geldiği noktadan mutluyuz. Oluşturduğumuz heyecandan hakikaten mutluyuz. Bugün Anadolu’nun en ücra köşesindeki liselerimizde öğrencilerimiz, bir arada nasıl bir çalışma yapabiliriz, nasıl grup çalışmasıyla bir roket geliştirebiliriz diye kadrolarını, roketlerini tasarlayıp üretip burada Roketsan’ın dayanaklarıyla bu yarışları yapıyorlar. Biraz evvel öğrencilerimizin heyecanlarına eşlik ettik” diye konuştu.

EN KIYMETLİ YATIRIM, BEŞERE YAPILAN YATIRIMDIR

Bakan Varank, ”Biz en değerli yatırımın beşere yapılan yatırım olduğunun şuurunda bir iktidar olarak 20 yıldır Türkiye’yi teknolojide çağ atlatmaya çalışıyoruz. Bu manada da bu yarışlarda elde ettiğimiz muvaffakiyetler bizi çok mutlu ediyor. Daha evvel bu müsabakalara katılmış gençlerimiz şu anda Roketsan’da Türkiye’nin savunma endüstrisinde en kıymetli projelerde çalışıyorlar. Daha evvel bilişim vadisinde robot taksi, otonom araç yarışları düzenledik. O yarışlarda çalışan arkadaşlarımız bugün Türkiye’nin en kıymetli otomotiv firmalarında istihdam ediliyorlar. Biraz evvel bir kadromuzla konuştuk. Pamukkale’den arkadaşlarımız daha evvel bu müsabakalarda yarışmışlar. Lakin şu anda kendi şirketlerini kurmuşlar. Kendi teşebbüsleriyle bu alanda, firmalarıyla Türkiye’nin iktisadına katkı sağlamaya çalışıyorlar. İnşallah biz bu şuuru, bu şuuru, bu coşkuyu devam ettireceğiz. TEKNOFEST ateşi bu ülkede hiçbir vakit dinmeyecek” dedi. 

KAYNAK: DHA

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.