Bakan Çavuşoğlu: Açık Balkan Girişimi’ni Balkanlar ve Avrupa Birliği ortasında bir köprü olarak görüyoruz

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Sırbistan’ın başşehri Belgrad’da Açık Balkan Teşebbüsü Zirvesi’ne katıldı. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Açık Balkan Teşebbüsü Zirvesi’nde yaptığı konuşmada, “Açık Balkan Girişimi’ni, Balkanlar ve Avrupa Birliği ortasında bir köprü olarak görüyoruz” dedi.

Zirve’de konuşma yapan Bakan Çavuşoğlu, Balkanların tarih boyunca coğrafik pozisyonları nedeniyle farklı tesirlerin altında kaldığını tabir ederek, “Her vakit Balkanların kendi siyasetlerin kıymetinin altını çizmeye devam ettik. Aslında şu anda geleceğimizi kendi ellerimize almamızın tam vakti. Açık Balkan Teşebbüsü, iş piyasasına hür bir teşebbüsü vaat ediyor” dedi.

Açık Balkan Girişimi’nin bölgede son derece kıymetli gelişmeleri beraberinde getireceğini belirten Çavuşoğlu, “Bütün bunların hakikaten Balkan coğrafyasının karşılaştığı sorunlara bir tahlil getireceğini de düşünüyorum. Bölgede değerli yatırımcılardan biri olarak biz bunun direkt yabancı yatırımı da arttıracağını düşünüyoruz” diye konuştu.

Ukrayna’daki savaşın aslında bir uyanış alarmı olduğunu belirten Çavuşoğlu, “Avrupa’nın ne kadar kırılgan olduğunu görüyoruz. Kış yaklaşıyor. Güç ve besin güvenliği ortak sıkıntımız haline geldi. Aslında dayanışmanın dışında rastgele bir tavsiye yok. Türkiye olarak biz İstanbul Tahıl Anlaşması’nın hakikat ve problemsiz uygulanması için elimizden geleni yapıyoruz. Balkan bölgesindeki komşularımızın kış ayları için doğal gaz muhtaçlıklarını sağlamak açısından da elimizden geleni yapıyoruz” halinde konuştu.

Açık Balkan Girişimi’ni, Balkanlar ve Avrupa Birliği ortasında bir köprü olarak gördüklerini tabir eden Bakan Çavuşoğlu, “Geçmişte genişleme, Avrupa Birliği siyasetlerinden en başarılanlarından biriydi. Fakat Avrupa şuan içe döndü. Neden Kuzey Makedonya ve Arnavutluk bu kadar uzun vakittir bekliyor. Kimse bunun açıklamasını yapmıyor. Daima birlikte iştirak müzakerelerine başladık. Avrupa’daki bir savaşın genişlemenin değerini bir sefer daha hatırlatması son derece manidar. Onların tecrübesinin bizim tecrübemizden farklı olmasını umuyorum. Türkiye’nin üyeliğinin nasıl siyasallaştırıldığı ve kendi çıkarları için kullanıldığından bahsetmek bile istemiyorum” dedi.
“Bosna Hersek’teki durum gündemimizin en başında olacak”
Açık Baklan Girişimi’nin bölge açısından Avrupa entegrasyonunu hızlandıracağını ümit ettiğini söyleyen Çavuşoğlu, “Birden fazla ülkenin bu Açık Balkan Girişimi’ne katılmasını umuyoruz. Yeniden birçok farklı platformda 25 yıldan uzun bir müddettir birebir masanın etrafında toplanıyoruz. Açık Balkan Teşebbüsü çerçevesinde yapılacak çok şey olmasına karşın iki değerli problemimiz var. Bunlardan birincisi Bosna Hersek’teki siyasi kriz. Cumhurbaşkanı Erdoğan, önümüzdeki hafta Bosna Hersek, Sırbistan ve Kosova’yı ziyaret edecek. Bosna Hersek’teki mevcut durum gündemimizin en başında olacak” dedi. Balkan’ın kalbinde diğer rastgele bir çatışmanın olmasına müsaade veremeyeceklerini söyleyen Çavuşoğlu, ikinci kıymetli hususun ise Belgrad-Priştine diyalog süreci olduğunu tabir etti. Çavuşoğlu, Türkiye’nin araç plakaları konusundaki meseleyle ilgili Kosova ve Sırbistan’la diyalog halinde olduğunu söyledi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.