Avrupa’da doğalgaz fiyatları yüzde 5,3 yükseldi

Norveç’te güç dalı çalışanlarının greve gideceklerini duyurmasının akabinde Avrupa’da gaz fiyatları yükselmeye devam ediyor.

Norveç Petrol ve Gaz Birliği’nden yapılan açıklamaya nazaran, ülkedeki güç çalışanlarının büyük kısmını temsil eden sendikalar fiyat konusunda muahedeye varılamadığı için greve gidecek.

TTF’de süreç gören gaz kontrat fiyatı, megavatsaat başına 171,6 euro

Avrupa’da derinliği en fazla olan Hollanda merkezli sanal doğalgaz ticaret noktası TTF’de süreç gören ağustos vadeli gaz kontrat fiyatı, 4 Temmuz’da megavatsaat başına 162,9 eurodan kapandı. Avrupa için değerli bir doğal az tedarikçisi olan Norveç’ten yapılan açıklamanın akabinde doğalgazın megavatsaat başına fiyatı bugün saat 13.25 prestijiyle bir evvelki kapanışa nazaran yüzde 5,3 artışla 171,6 euroya yükseldi.

Greve tahlil bulunamazsa üç alanda daha çalışmalar kesilecek

Bugün üç açık deniz alanında başlayan grev sonrası, tahlil bulunamaması durumunda yarın üç alanda daha çalışmalar durdurulacak.

Söz konusu alanlarda grevin başlamasıyla ülkenin doğalgaz üretimi günde 292 bin varil petrol muadili azalacak. Bu da doğalgaz ihracatının yüzde 13 düşmesi manasına geliyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.