Areda Piar’dan gençlik araştırması

Araştırma şirketi Areda Piar’ın 15-24 yaş aralığında, Türkiye genelinde Z neslinden bin 100 genç ile yaptığı çalışmada, Türkiye’de gençlerin bedellere bakışı, meslek planları, bağlantı araçları ile alakaları, kültürel tercihleri ve kimlik algıları üzere hususlar masaya yatırıldı.

KENDİ İŞİNDE MESLEK YAPMAYI HEDEFLEYEN, PAZA KAZANMA ODAKLI BİR GENÇLİK

Z jenerasyonu, dijital teknolojinin faal olarak kullanıldığı bir devirde dünyaya gelmiş olması sebebiyle, iş gücü olarak evvelki jenerasyonlara nazaran daha eğitimli ve kendi kararlarını verebilen dominant karaktere sahip bireylerden oluşuyor. Araştırma sonuçlarına nazaran, teşebbüsçü istikametlerinin ağır olduğunu düşünen bu jenerasyon, yüksek oranda kendi işini kurmak istiyor. Birebir vakitte direktifler veren bir yönetici ya da neyi yapıp yapmaması gerektiğini söyleyen iş arkadaşları ile birlikte çalışmaya da pek sıcak bakmıyorlar. Araştırmada Z nesline “Tercih bahtınız olsa, nasıl bir işte çalışmak istersiniz?” diye sorulduğunda yüzde 62,0’si kendi işim, yüzde 19,8’i devlet memurluğu, yüzde 15,0’i özel kesim ve yüzde 3,2’si kararsızım karşılığını verdi.

Aynı araştırmada gençlere çalışma hayatından beklentileri sorulduğunda, yüzde 36,7 para kazanmak cevabını verdi. Meslek yüzde 25,0, saygınlık kazanmak yüzde 12,8, deneyim kazanabilmek yüzde 11,1, şahsî gelişimime katkı sağlayabilmek yüzde 8,0, arkadaş ve etraf edinmek yüzde 5,9 ve bilinir/popüler bir şirkette çalışmak 0,5 ile başka faktörler olarak sıralandı.

Gençlerin muvaffakiyet kavramına yönelik algıları incelendiğinde ise çoğunluğunun başarıyı meslek olarak tanımladığı görüldü. Yaklaşık %25 oranıyla meslek sonrasında saygınlık ve huzur üzere kavramların gençler için başarıyı tabir ettiği ortaya çıktı.

GENÇLER İÇİN İRTİBAT DEMEK, TOPLUMSAL MEDYA DEMEK 

Araştırma sonuçlarına nazaran, gençler için toplumsal medyada online yahut offline arkadaşlarla vakit geçirmek en kıymetli boş vakit kıymetlendirme metodu. Araştırmada genç iştirakçilere “Boş vaktinizi nasıl değerlendirirsiniz?” diye sorulduğunda, yüzde 20,2’si toplumsal medyada, yüzde 16,2’si arkadaşlarımla, 14,7’si kitap okuyarak, yüzde 9,1’i konsol oyunları/pc oyunları oynayarak, yüzde 7,9’u spor yaparak, yüzde 7,6’sı ailesiyle, yüzde 5,8’i konut işi yaparak ve yüzde 4,6’sı yalnız kalarak karşılığını verdi.

Gençlere yöneltilen “Gündeme ait haber almak için en sık başvurduğunuz bağlantı kanalı hangisidir?” sorusuna ise, yüzde 61,9 toplumsal medya, yüzde 18,1 görsel basın ( televizyon kanalları), yüzde 10,1 internet siteleri, yüzde 5,7 yazılı basın (gazete, dergi), yüzde 4,2 komşu ve ailem karşılığını vererek kullanılan irtibat kanallarını gözler önüne serdi.

GENÇLERİN GÖZDESİ İNSTAGRAM

Araştırmada gençlerin bağlantı araçları ile alakası hakkındaki bulgular ortasında, Z jenerasyonunun en sık kullandığı toplumsal medya platformu olarak birinci sırada Instagram yer aldı. Gençlerin sık kullandığı toplumsal medya platformları sırasıyla şu halde; Instagram yüzde 55,2, Twitter 24,2, Tiktok 8,9 Facebook 5,6, Youtube 5,2, Linkedin 0,5, Snapchat 0,3.

ZEKİ VE KOMİK KARAKTERLER İLE KENDİLERİNİ ÖZDEŞLEŞTİRİYOR 

Z nesline “Bir dizide yahut sinemada ne çeşit oyuncu karakterlerini kendinize daha yakın hissedersiniz?” diye sorulduğunda yüzde 23,8’i zeki, yüzde 22,1’i komik, yüzde 13,9’u hırslı, yüzde 13,6’sı günahsız, yüzde 11,7’si maharetli, yüzde 6,6’sı makûs ve yüzde 1,8’i hoş olan karakteri kendisine yakın hissettiğini belirtti. Gençler hoş yahut güzel olmasından fazla, zeki ve birebir vakitte komik olan karakterleri kendilerine yakın hissediyorlar.

METEDOLOJİ

Bu araştırma, 30 Nisan – 6 Mayıs 2022 tarihlerinde 15-24 yaş ortasındaki 1100 gencin iştirakiyle kantitatif araştırma usullerinden CATI “Bilgisayar Takviyeli Telefon Anket Tekniği” ve CAWI “Bilgisayar Dayanaklı Web Anket Tekniği’’ (Areda Survey’in Profil Bazlı Dijital Paneli) kullanılarak hibrit bir modelle gerçekleştirilmiştir.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.