Araştırma: Yürüme suratı bunama belirtisi olabilir

Avustralya’da yapılan yeni bir araştırmaya nazaran, bireylerin yürüme suratının demans (bunama) belirtisi olabileceği açıklandı.

Araştırmayı gerçekleştiren bilim insanları, yaşları ilerleyen şahısların daha yavaş yürümeye başladığını ve bu durumun bilişsel gerilemenin erken bir belirtisi olabileceğini söyledi.

Çalışmada, yavaş yürümeye başlamanın beynin hafızayla alakalı kısmı olan sağ hipokampusun küçülmesinden kaynaklanıyor olabileceği vurgulandı.

65 yaş üstü yaklaşık 17 bin yetişkin üzerinde yapılan araştırmada, her yıl yaklaşık yüzde 5 yahut daha yavaş yürüyen ve birebir vakitte daha yavaş zihinsel süreç belirtileri gösteren bireylerin demans geliştirme mümkünlüğünün yüksek olduğu belirtildi.

Avustralya, Victoria’daki Monash Üniversitesi’ndeki Peninsula Clinical School’da araştırma vazifelisi olan çalışmanın muharriri Taya Collyer, “Bu sonuçlar, demans risk değerlendirmesinde yürüyüşün ehemmiyetini vurgulamaktadır” tabirlerini kullandı.

Ulusal Yaşlanma Enstitüsü ise husus ile ilgili, bilişsel gerilemenin tüm belirtilerinin bunama meydana getirmeyeceğini aktarırken, her yıl hafif bilişsel bozukluğu olan 65 yaş ve üstü bireylerin yüzde 10 ila 20’sinin demans yaşayacağının altını çizdi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.