Afyonkarahisarlı bayan arkadaşlarına inat 69 yaşında ehliyet aldı

Afyonkarahisar’ın Sandıklı ilçesinde Gülsüm Yatan (69), yaşı nedeniyle ehliyet alamayacağını söyleyerek kendisiyle iddialaşan arkadaşlarına inat kursa gidip, 10 günde araç kullanmayı öğrendi.

Yazılı imtihanın akabinde girdiği direksiyon sınavını tek seferde geçen Yatan, “Önceden dikiş makinesi pedalı kullandığımdan debriyajı kavramam kolay oldu. Yaş sonu yok, azmettikten sonra her işin hakkından gelinebiliyor” dedi.

Sandıklı’da yaşayan evli ve 2 çocuk annesi Gülsüm Yatan, bir müddet evvel şoför evrakı almaya karar verdi. İlçedeki bir şoför kursuna başvuran Gülsüm Yatan, 10 gün içerisinde araba kullanmayı öğrenerek, yazılı akabinde direksiyon imtihanına girdi. Gülsüm Yatan, direksiyon imtihanını tek seferde geçerek B sınıfı ehliyet almayı hak kazandı.

Yaşı nedeniyle ehliyet alamayacağını söyleyerek kendisiyle iddialaşan arkadaşlarına inat şoför dokümanını aldığını söyleyen Gülsüm Yatan, “Önce çocuklar aldı sonra sıra bana geldi. Arkadaşlarım ile de iddialaştık. Heveslendim bir çaba ile aldım. İmtihandan 10 gün evvel sürmeye başladım. Sağ olsun kurs eğitmeni Zehra hanım, birinci günümde direksiyonu bana verdi. Hocalarımın otomobil kullanmamda yararları çok oldu. Evvelce dikiş pedalı kullandığımdan debriyajı kavramam kolay oldu. Zehra hocamın çok yararı oldu. Yaş hududu yok azmettikten sonra her işin hakkından gelinebiliyor” dedi.

‘AZMİN ZAFERİ’

Kurs eğitmeni Zehra Öztürk de “Gülsüm teyze ile imtihandan 10 gün evvel derslere başladık. Birinci kursa başladığımız andan 10 gün boyunca beni hiç yormadı, sağ olsun. Bütün söylediklerime harfiyen uydu. Son 5 gün ben hiçbir formda bir şey söylemedim. Sohbet havasında geçti. Beni de zorlamadı. Kendisi de zorlanmadı. Çok istekli. Şunu söylemem uygun olur mu bilmiyorum fakat gençlere taş çıkartır. Birden fazla gençten azimli ve çok yeterli odaklandı. Bizim meslekte odaklanmak çok kıymetli. Odaklandı ve kazandı, azmin zaferi. İmtihanda tek sinyal bile unutmadan odaklanarak harfiyen bu türlü tık tık tık bir defada mis üzere geçti sınavını” diye konuştu.

KAYNAK: DHA

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.