ABD’den Almanya’ya 8,4 milyar dolarlık F-35 ve mühimmatı satışına onay

ABD Savunma Güvenlik İşbirliği Ajansından yapılan yazılı açıklamada, “Dışişleri Bakanlığı, Almanya’ya varsayımı kıymeti 8,4 milyar dolar olan F-35 uçağı, ilgili ekipmanı ve mühimmatının satışının onaylanmasına karar verdi.” tabiri kullanıldı.

Satış onayına ait Kongreye tebligat gönderildiği belirtilen açıklamada, satış paketinde konvansiyonel iniş kalkış yapabilen 35 adet F-35A uçağı, 37 adet yedek motor, farklı kalibre ve kabiliyete sahip çok sayıda savaş uçağı mühimmatı ve başka takviye ekipmanının yer aldığı kaydedildi.

Satış onayının, Almanya’nın Ukrayna’ya gelişmiş füze savunma sistemleri vermeyi kabul etmesinden sonra gelmesi dikkat çekti.

Dışişleri Bakanlığının silah satış onayları yalnızca, ABD idaresi açısından satışın bir mahzuru olmadığı manasına geliyor.

ABD Kongresinin, NATO üyeleri için 15, başka ülkeler için 30 iş günü içinde Bakanlığın kararına itiraz etmemesi durumunda idare, satışın yapılmasına onay verilen satış paketinin içeriği için görüşmelere başlıyor.

Bu görüşmelerin sonunda ABD, ilgili ülkeye bir teklif mektubu sunuyor. Teklife olumlu karşılık aldığı takdirde de tedarik süreci gerçekleşiyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.