ABD Lideri Biden: İngiltere ile yakın iş birliğini sürdürmeyi bekliyoruz

ABD Lideri Biden, İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın iktidardaki Muhafazakar Parti liderliğinden istifa etme kararı almasının akabinde açıklama yaptı.

Biden, yazılı açıklamasında, “Birçok öncelikli bahiste, tüm dünyadaki müttefiklerimiz ve ortaklarımızla olduğu üzere İngiltere hükümeti ile de yakın iş birliğimizi sürdürmeyi bekliyoruz.” tabirini kullandı.

Bu iş birliğine Ukrayna’ya dayanağın sürdürülmesinin de dahil olduğunu belirten Biden, Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’den de yaptıklarının hesabının sorulması için İngiltere ile iş birliklerini sürdüreceklerini kaydetti.

“İNGİLTERE HALKIYLA ÖZEL İLGİMİZ SÜRECEK”

Beyaz Saray Sözcüsü Karine Jean-Pierre ise günlük basın toplantısında, ABD ile İngiltere ortasındaki ittifakın güçlü bir formda devam ettiğini vurgulayarak, “İngiltere halkıyla özel bağlantımız sürecek, bu değişmeyecek.” dedi.

Biden’ın geçen hafta Madrid’deki NATO Doruğu’nda olduğunu anımsatan Jean-Pierre, “Biden’ın basın toplantısında söylediklerini hepiniz duydunuz. NATO ülkeleri bir sefer daha Ukrayna’ya yardımı sürdüreceklerini söyledi. Bu değişmeyecek.” diye konuştu.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.